Arnaut de Mareuil

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Arnaut de Mareuil
Narození1170
Mareuil
Úmrtí1200 (ve věku 29–30 let)
Povolánítrubadúr, básník, hudební skladatel a spisovatel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Arnaut de Mareuil, Maruelh, Marhol, či Maroill (žil někdy ve 12. století) byl trubadúr, který skládal lyrickou poezii v okcitánském jazyce. Dvacet pět až dvacet devět jeho písní, všechny cansony (šest z nich včetně hudby) se zachovaly do současnosti.

Jeho jméno naznačovalo, že Arnaut pocházel z Mareuil-sur-Belle (Dordogne) v kraji Périgord. Sám o sobě říkal, že byl učencem z chudé rodiny, který se nakoneč stal žongléřem. Usadil se nejprve u šlechtického dvora v Toulouse a poté v Béziers. Arnaut se patrně zamiloval do hraběnky Azalais, dcery Raimonda V. z Toulouse, která byla vdaná za Rogera II. Trencavela, neboť Arnautovy přeživší básně mohou být chápány jako výrazy jeho lásky. Alfonso II. Aragonský, který byl Arnautovým sokem o přízeň Azalais, podle jedné z básní ji král žárlivě přesvědčoval, aby ukončila své přátelství s Arnautem. Trubadúr tedy odjel do Montpellier, kde našel patrona v hraběti Vilémovi.

Arnaut de Mareuil nebyl tak slavný umělec, jako jeho současník Arnaut Daniel. Jeho básně jsou psány v elegantnější, prostější formě a jemném citu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Arnaut de Mareuil na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • This article incorporates text from the Encyclopædia Britannica Eleventh Edition, a publication now in the public domain.
  • Biographies des troubadours, ed. J. Boutière, A.-H. Schutz. Paris: Nizet, 1964. pp. 32-38.
  • Gaunt, Simon, and Kay, Sarah (edd.) The Troubadours: An Introduction. Cambridge: Cambridge University Press, 1999. ISBN 0-521-574730.
  • Johnston, R. C. Les poèsies lyriques du troubadour Arnaut de Mareuil. Paris, 1935.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]