Armand Gaétan Razafindratandra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Armand Gaétan Razafindratandra
Datum narození7. srpna 1925
Místo narozeníMadagaskar
Datum úmrtí9. ledna 2010 (ve věku 84 let)
Místo úmrtíMahajanga
Alma materCollege of Saint Michael, Amparibe
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Osobní znak Armanda Gaétana kardinála Razafindratandra

Armand Gaétan kardinál Razafindratandra (7. srpna 1925 Ambohimalaza9. ledna 2010 Mahajanga) byl madagaskarský římskokatolický arcibiskup, kardinál.

Kněz a biskup[editovat | editovat zdroj]

Kněžské svěcení přijal 27. července 1954 v Tananarive (dnešním Antananarivo). Studia si doplnil v Paříži na Katolickém institutu. Po návratu do vlasti působil v duchovní správě, založil Národní katechetické středisko, které vedl deset let. Byl také rektorem semináře. V dubnu 1978 byl jmenován biskupem diecéze Majungo (od roku 1989 Mahajanga), biskupské svěcení přijal 2. července téhož roku. Patřil k zakládajícím členům ekumenické teologické komise. V únoru 1994 se stal nástupcem zemřelého kardinála Razafimahatratry na arcibiskupském stolci v Antananarivo.

Kardinál[editovat | editovat zdroj]

Při konzistoři 26. listopadu téhož roku ho papež Jan Pavel II. jmenoval kardinálem. V letech 1996 až 2002 byl předsedou Biskupské konference Madagaskaru. Patřil mezi nejstarší kardinály, kteří se účastnili konkláve po smrti Jana Pavla II. v dubnu 2005. Několik měsíců poté dovršil 80 let a 7. prosince 2005 rezignoval na funkci arcibiskupa arcidiecéze Antananarivo.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]