Arktická katedrála

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Arktická katedrála
Arctic Cathedral.JPG
Místo
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Náboženství křesťanství
Specifikace
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii Commons

Arktická katedrála (norsky: Ishavskatedralen) je vžitý název pro kostel ve městě Tromsø, v kraji Troms v severní části Norska, postavený v roce 1965. Ve skutečnosti se nejedná o katedrálu, jak je stavba pro svoji monumentálnost nazývána, ale o farní kostel luterské církve. Kostel je součástí tromsøysundské farnosti arciděkanství v Tromsø v Nord-Hålogalandské diecézi.

Historie stavby[editovat | editovat zdroj]

Kostel navrhl norský architekt Jan Inge Hovig a je postaven převážně z betonu. Betonové panely jsou opatřeny hliníkovým pláštěm. Hlavním dodavatelem stavby byl Ing. F. Selmer A/S Tromsø. Stavba kostela započala 1. dubna 1964 a byla dokončena v roce 1965. Nový kostel byl vysvěcen dne 19. listopadu 1965 biskupem Monradem Nordervalem. Původní varhany, umístěné v kostele v roce 1965, nahradily v roce 2005 nové varhany se třemi manuály a 2940 píšťalami. Kromě církevních obřadů je tento nástroj využíván při varhanních koncertech, které se v kostele pořádají.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Vnější stavbu tvoří dvě odstupňované, trojúhelníkové, vzájemně splývající betonové konstrukce, potažené hliníkovými lamelami. Jedenáct vrcholů kostela představuje jedenáct apoštolů po Jidášově zradě. [1] Jejich ramena sahají až k zemi a tvoří severní a jižní stěnu kostela. Západní portál katedrály se zabudovaným mohutným bílým křížem je vysoký 35 m. Pro svůj netypický vzhled a světlou barvu je Arktická katedrála přirovnávána k Opeře v Sydney.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Kostel je určen pro 720 členů. V oltářní části se nachází okno z barevného skla, vytvořené norským umělcem Victorem Sparrem v roce 1972. Obrázek zachycuje Boží ruku, z níž vycházejí tři paprsky světla na postavu Ježíše Krista a dvou vedle stojících lidí. Stejně jako v architektuře kostela, se i zde používá křesťanská symbolika čísla „tři“.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Arctic Cathedral

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]