Areál lesních her

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Symbolem stezky je puštík bělavý
Hnízdo v dutině stromu

Areál lesních her, nazývaný také "Soví stezka", je zážitkovou naučnou stezkou NP Šumava v blízkosti obce Stožec. Otevřena byla v roce 2012 v rámci společného projektu s národním parkem Bavorský les.[1]

Popis naučné stezky[editovat | editovat zdroj]

Vlastní stezka začíná prvním zastavením přibližně 1 km severovýchodně od místního informačního střediska NPS, kde si návštěvníci mohou v letní turistické sezóně vyzvednout pracovní listy k jednotlivým zastavením. V zimním období není stezka oficiálně otevřená, nicméně projít ji je možné s rizikem, že některé výukové součásti mohou být kvůli nepříznivému počasí odstraněny. Celý okruh má délku 4,6 km.

Od střediska vede oběma směry ke stezce asfaltová silnice, začátek i konec stezky pak označují tabule s pravidly pro návštěvníky, mapou areálu a informacemi o něm a dřevěná socha puštíka bělavého, jenž je symbolem celého areálu. Bílé čtvercové značky se zeleným pruhem a obrázkem této sovy umožňují snadnou orientaci během celé trasy.

Od prvního k poslednímu zastavení pak vede naučná stezka o délce 1,6 km po nezpevněných lesních cestách, jež návštěvníky pomocí infotabulí a aktivit seznamuje s rostlinnými i živočišnými společenstvy Šumavy. Průvodní texty jsou v češtině a němčině.

Podobný areál se nachází v u obce Spiegelau v Bavorsku.[2][nedostupný zdroj]

Seznam zastavení NS Areálu lesních her[editovat | editovat zdroj]

 1. a 14. jsou vstupní a zároveň výstupní body stezky
 2. Stromový telefon a xylofon
 3. Hnízdo v dutině stromu
 4. Zvuky lesa
 5. Střecha nad hlavou
 6. Dřevokazní brouci
 7. Kdo žije v lese
 8. Lesní tesaři
 9. Koloběh života
 10. Máme rádi šišky
 11. Nový život
 12. Chůdové kořeny
 13. Někdo tudy šel

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Areál lesních her Stožec ("Soví stezka") zážitková trasa [online]. NP Šumava [cit. 2013-02-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-21. 
 2. Stožec: Areál lesních her [online]. [cit. 2014-02-09]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]