Arcikam

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Arcikam (Srdce hory, Srdce Ereboru) je velký bílý drahokam, který se vyskytuje v románu Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky anglického spisovatele J. R. R. Tolkiena. Je to královský klenot trpasličího království Ereboru (Osamělé hory), který našli trpaslíci a následně přetvořili na jeho dnešní podobu. Je zvláštní tím, že září svým vnitřním světlem. Thórin Pavéza ho popisuje takto: "Zářil jako stříbro ve světle ohně, jako voda na slunci, jako sníh pod hvězdami, jako déšť na Měsíci ..."

Historie[editovat | editovat zdroj]

Arcikam byl objeven v srdci hory za doby krále Thráina I. a později byl přetvořen do dnešní podoby. Arcikam se stal rodinným dědictvím Durinova lidu. V roce 2770 přiletěl na Osamělou horu drak Šmak a Arcikamu se zmocnil. V roce 2941 přišel do hory Bilbo Pytlík a vzal drahokam drakovi Šmakovi, který ho do té doby měl pod svou obrovskou tlapou. Následně jej měl věnovat právoplatnému dědici Thorinu Pavézovi, ale nedal mu ho, jelikož věděl, že Thorin chce drahokam jen pro sebe a nechce se o jeho krásu rozdělil s ostatními; například s Bardem (ten zabil Šmaka) nebo s králem Thranduilem (král elfů). Po bitvě Pěti Armád Thorin padl a Arcikam byl vložen do jeho hrobu.

Název Arcikam[editovat | editovat zdroj]

Tolkien použil jméno (Arkenstone) ze staré angličtiny earcanstān, nebo staré norštiny jarknasteinn , což znamená "vzácný kámen". Slovo se objevilo v několika starých anglických básní; například " Ruin "vypráví, jak bojovník Seahse díval na sinc, sylfor, searogimmas, EAD, æht, eorcanstan - "zíral na poklad, stříbra, drahokamů, bohatství, majetku, drahých kamenů. "