Arany János utca (stanice metra v Budapešti)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Arany János utca
Arany János utca
Stát Maďarsko
Město Budapešť
Vznik 30. prosince 1981
Linky M3
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Arany János utca (česky přeložitelné jako Ulice Arany Jánose) je stanice metra v Budapešti. Nachází se na lince M3, na jejím úseku II. B, otevřeném 30. prosince 1971. Nachází se v centru města, na křižovatce ulic Bajczy Zsilinszky utca a Arany János utca, severně od náměstí Deák Ferenc tér.

Arany János utca je podzemní, ražená stanice. Její nástupiště je ostrovní, založené 24 m pod zemí. Obě dvě boční lodě jsou spojené jedním velkým prostorem (na rozdíl od stanic v ostatních městech zde nemá střední loď klasickou podobu tunelu s klenutým stropem; neexistují prostupy mezi loděmi), jež podpírají sloupy kruhového půdorysu, rozmístěné celkem ve čtyřech řadách. Ze stanice vychází jeden výstup, a to po eskalátorovém tunelu do povrchového proskleného vestibulu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Kőbánya-Kispest Metro v BudapeštiM3 směr Újpest-Központ
Deák Ferenc tér Arany János utca Nyugati pályaudvar
Kőbánya-KispestHatár útPöttyös utcaEcseri útNépligetNagyvárad térKlinikákCorvin-negyedKálvin tér 4Ferenciek tereDeák Ferenc tér 1 2Arany János utcaNyugati pályaudvarLehel térDózsa György útÁrpád hídForgách utcaGyöngyösi utcaÚjpest-VároskapuÚjpest-Központ