Aram Bagh (Ágra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Břeh Jamuny v roce 1835.

Aram Bagh jsou zahrady, které se nachází v indickém městě Ágra ve státě Uttarpradéš. Nachází se zhruba pět kilometrů severovýchodním směrem od Tádž Mahálu, na břehu řeky Jamuny. Název vznikl zkomolením původního perského označení pro zahrady odpočinku.[1] Zaujímá obdélníkový prostor o rozměrech 335 x 259 m, západní strana zahrady přiléhá k břehu řeky Jamuny.

Jako perská zahrada je Aram Bagh uspořádána takovým způsobem, aby odpovídala muslimské představě ráje. Zahrady byly rozděleny v pravidelných liniích cestami a doplněny kanály. Voda se spouštěla po řadě kaskád stupňovitě až k řece Jamuně. Dva vyhlídkové pavilony u samotné řeky zahrnovaly i podzemní prostory (takhana), které měly během horkých letních měsíců představovat útočiště pro návštěvníky. Součástí zahrad byly kromě kanálů i početné fontány.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o nejstarší perské zahrady v Indii. Nechal je zbudovat mughalský císař Bábur v roce 1528. Inspiroval se zahradami v Samarkandu.[2] Po nějakou dobu zde byl císař Bábur i pochován[3], než bylo jeho tělo exhumováno a převezeno do Kábulu v dnešním Afghánistánu.

K zahradám se váže legenda, kdy císař Akbar Veliký své budoucí třetí ženě, aby zde nehnutě ležela po šest dní, a poté bude souhlasit s tím, že si ji vezme.

Po příchodu Britů byla zahrada přejmenována na Ram Bagh a po nějakou dobu sloužila také jako ovocný sad. Byly zde zasázeny i cypřiše. Na počátku 21. století proběhla renovace parku, včetně staveb. V současné době se jedná o veřejnosti přístupný park.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aram Bagh na anglické Wikipedii.