Arachova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Arachova
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška970 m n. m.
StátŘeckoŘecko Řecko
Arachova
Arachova
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel2 322 (2021)
Správa
Oficiální webwww.daa.gov.gr/newsite/
Telefonní předvolba2267
PSČ320 04
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Arachova, řecky Αράχωβα, je město v Řecku, v kraji západní Boiótie, blízko kraje Fokida. Žije zde kolem 4 000 lidí. Je to tradiční řecká vesnice s tradiční kamennou pevninskou řeckou architekturou. Je to i turistické centrum, kvůli architektuře, tradičním rodinným tavernám a známým řeckým lyžařským centrem.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Arachova se nachází u pohoří Parnassos (Gkionas) a u řeky Pleistos (Xeropotamos), 12 kilometrů od města Delfy, blízko města Amfissa.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Radnice
Arachova

Území města je obývané již od předřecké doby, je zde doloženo neolitické sídliště a oblast byla osídlena i v mykénské době. Homér uvádí, že na místě dnešního města existovalo město Anemoreia. V Antice bylo osídleno dórskými Řeky. Byla zde města Anemoria a nedaleké Kyparissos, součást kraje Fókis. Během Byzantské doby zde bylo malé město Panias, stál zde kostel. V 7.–9. stol. zde sídlili Slované, kteří se později pomíchali s Řeky. Město Arachova však vzniklo až v 13. stol. během nadvlády evropských feudálů, kdy se spojily místní menší obce pod jménem Petriti, někdy během turecké doby bylo přijato jméno Arachova. Jméno Arachova může být slovanského původu, od slova Arach(ořech), nebo řeckého původu od slova Rachi (vrch), protože město je postavené na vrchu. Podle některých informací bylo město v 19. stol. známé jako Rachova (Rachi = vrch), zda Rachotopos (horské místo). Je více pravděpodobné, že jméno je řecké, protože se vžilo až v turecké době, kdy zde již Slované staletí nežili. Ale v Řecku existují další vesnice nesoucí slovanské toponymum Arachova, např. Lakónska Arachova. V roce 1826, během Řecké války za nezávislost zde Řekové, pod vedením Jeorjosa Karaiskakisa porazili tureckou armádu Mustafy beje.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Lidová slavnost Sv. Jiří v Arachově

Město je dnes známé svým zimním střediskem, nachází se zde lyžařské centrum, jedno z nejznámějších zimních center Řecka. Patronem města je Svatý Jiří (Agios Georgios), na jehož počest se zde každoročně konají velké oslavy. Slavnost svatého Jiří je známá po celém Řecku, její původ je ještě předkřesťanský a láká množství turistů z různých končin Řecka. O této slavnosti existuje i lidová píseň Na'imun stin Arachova na do to panyjiri (Kdybych byl v Arachova a viděl slavnost). Arachovis navštěvují i zahraniční turisté od starověkého města Delfy, poznávají tak tradiční novořeckou venkovskou architekturu. Kromě tradičních kamenných domů je ve městě věž s hodinami a Chrám Sv. Jiřího z 19. stol. a pomník řeckému hrdinovi Jeorjovi Karaiskakisovi. Arachova navštívili Aristoteles Onassis, Maria Callas a Jacqueline Kennedyová Onassisová.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Arachova na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ελλάδα, αναμέσα στο μυθό και την ιστορία / Μαρία Μαυροματάκη, Φωτεινή Σβάρνα / Χαϊτάλής, 2006

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]