Arachnofobie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Arachnofobie je specifická fobie, úzkostí provázený abnormální strach z pavouků.[1] Je to nejčastěji se vyskytující fobie obvykle provázející neurózy. Reakce arachnofobiků často připadají ostatním iracionální (a někdy i trpícímu samotnému). Lidé s arachnofobií se obvykle necítí dobře v jakékoli oblasti, kde by podle nich mohli být pavouci nebo kde jsou viditelné známky jejich přítomnosti, jako například pavučiny. Jakmile vidí pavouka, nemohou se k němu ani přiblížit, dokud nepřekonají panický šok, který často doprovází tuto fobii. Mohou se cítit ponížení, když taková situace nastane v přítomnosti přihlížejících lidí nebo členů rodiny.

Příčinou tohoto chorobného strachu může být traumatický zážitek z dětství, nápodoba chování rodičů (pokud se matka bojí pavouků, dítě se bude vysoce pravděpodobně bát taky.)

Projevy[editovat | editovat zdroj]

Při záchvatu arachnofobie se dotyčného začínají projevovat tyto příznaky:[2]

Když je v blízkosti člověka trpícího arachnofobií pavouk, daný jedinec často jedná následovně:

  1. snaží se dostat pryč od pavouka (např. jít pryč z místnosti)
  2. snaží se dostat na vyvýšené místo (např. stůl)

Cítí toto:

  • Musí mít pavouka na očích, aby věděl kde je, ale zároveň by ho nejradši neviděl. Pokud pavouka ztratí z dohledu, vede to k obavě, že se objeví v jeho blízkosti a tak by nemohl včas zareagovat.

Pavouka většinou nedokáže zneškodnit – zabít ho, vyhodit ho z okna, hodit na něj něco, co mu znemožní volný pohyb např. krabičku, skleničku.

Léčba[editovat | editovat zdroj]

Strach z pavouků může být léčen kteroukoli z obecných metod, které se používají pro specifické fobie (např. expozice pod dohledem psychoterapeuta).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.vitalia.cz/katalog/nemoci/strach-z-pavouku/
  2. http://www.stefajir.cz/index.php?q=arachnofobie
  3. Боязнь пауков: как называется, причины, как преодолеть фобию. eustress.ru [online]. [cit. 2021-01-19]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-02-12. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]