Ara vojenský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Ara Vojenský

alternativní popis obrázku chybí
Ara vojenský
Stupeň ohrožení podle IUCN
Zranitelný
zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Řád: papoušci (Psittaciformes)
Čeleď: papouškovití (Psittacidae)
Podčeleď: papoušci (Psittacinae)
Rod: ara (Ara)
Binomické jméno
Ara Vojenský
Linné, 1766
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ara vojenský (lat. Ara militaris) je velký papoušek žijící ve Střední a Jižní Americe, dorůstající se velikosti až 80 cm. Je velmi přizpůsobivý a rychle se učí různé zvuky včetně napodobování lidského hlasu.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Jeho barva je převážně zelená s červenou přední částí hlavy. Křídla jsou modrá a ocas bývá zbarven červeně. Zobák je šedý až černý.

Život v přírodě[editovat | editovat zdroj]

Ara se živí jako většina jiných papoušků semeny, ořechy, ovocem i různou zelení. Žije v hejnech a tak někdy napáchá škody zemědělcům. Přesto se jedná o ohrožený druh. Stavy Ary vojenského se v jejich domovině stále snižují ztrátou životních prostředí, lovem a odchytem. I když má poměrně velikou oblast rozšíření, na mnoha místech území ho vůbec nespatříme a nikde nebyl zjištěn hojným druhem, přestože v Panamě a v Kostarice byly prováděny rozsáhlé ornitologické výzkumy. Dá se říci, že tento druh je ohrožen vyhynutím na celém území, kde žije, vyjma některých oblastí deštných pralesů západního Ekvádoru, západní Kolumbie a severní Panamy. V jižním Hondurasu zmizel téměř úplně vzhledem k vykáceným lesům a v důsledku chemických postřiků na bavlněných plantážích. Další příčina byla ta, že se v Hondurasu budovaly dvě dálnice a byl tam největší přírůstek obyvatelstva v celé Latinské Americe.

Hnízdění[editovat | editovat zdroj]

Ara během 3 až 4 let dosahuje pohlavní dospělosti. Hnízdí v dutinách stromů a nebo v dírách na zemi. Do hnízda klade 3 až 4 vejce. Přibližně po 10 týdnech mláďata hnízdo opouští. Ara se dožívá až 60 let.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-09]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]