Ara Pacis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ara Pacis
Rekonstruovaná podoba oltáře.
Rekonstruovaná podoba oltáře.
Základní informace
Sloharchitektura starověkého Říma
Výstavba9 př. n. l.
Poloha
AdresaŘím, ItálieItálie Itálie
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ara Pacis je oltář zasvěcený římské bohyni míru Pax, zbudovaný na Martově poli na severozápadním okraji starověkého Říma.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nechal ho postavit Octavianus Augustus jako připomínku vítězného tažení do Hispánie a Galie, které zbavilo Řím vnějších nepřátel a zajistilo jeho dominanci nad tehdy známým světem (Pax Romana).

Jak napsal Velleius Paterculus, po letech zmatků „pole byla opět obdělávána, bohové uctíváni, lidé se těšili klidu a míru a byli si jistí držbou vlastního majetku.“

Stavba byla schválena senátem v roce 13 př. n. l. a slavnostně vysvěcena 30. ledna 9 př. n. l.

Samotný oltář byl obklopen čtvercovým pavilonem, vše bylo zhotoveno z bílého mramoru a po obvodových zdech se ve dvou pásech nad sebou táhly reliéfy, zobrazující císaře s rodinou a jeho triumfální průvod, stejně jako mytologické postavy (Romulus a Remus, bohyně Roma), vyjadřující návaznost Augustovy vlády na slavné tradice. Celý objekt byl široký 11,6 metru, dlouhý 10,6 metru a vysoký 6 metrů.[1]

Po pádu římské říše byl oltář ponechán svému osudu a postupně jej pokrylo bahno z tiberských záplav. Trosky byly objeveny až při stavbě baziliky San Lorenzo in Lucina v roce 1568 a reliéfy se ocitly v soukromých sbírkách.

Ve 30. letech 20. století proběhla na počest dvoutisícího výročí Augustova narození rekonstrukce oltáře do původní podoby.

Od roku 2006 je umístěn v modernistické budově muzea, postavené podle projektu amerického architekta Richarda Meiera.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]