Apollos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý
Apollos
Svatí Epaphroditus, Sosthenes, Apollos, Cephas a Caesar
Svatí Epaphroditus, Sosthenes, Apollos, Cephas a Caesar
biskup
Datum narození1. století
Místo narozeníAlexandrie
Datum úmrtí1. století
Svátek9. prosince
Uctíván církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství,
pravoslavná církev,
anglikánská církev,
luteráni
Atributyřeholní oděv

Svatý Apollos byl raně křesťanský duchovní židovského původu, několikrát zmíněný v Novém zákoně. Apollós je řecké jméno (Ἀπολλώς) a také zkratka pro Apollónios.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Apollos byl původem učený, výmluvný a židovské bible znalý Žid z Alexandrie. Poznal a hlásal křesťanské poselství v Efezu, ale byl nedostatečně informován o některých podrobnostech. Znal tedy jen Janův křest, ale ne křest ve jménu Ježíše Krista, což kromě odpuštění hříchů znamená také přijetí Ducha svatého. Svatí Akvila a Priscilla ho vyslechli v synagoze, pozvali ho k sobě a doplnili jeho znalosti (Skutky 18, 24-26).

Z Efezu Apollos odešel do Achaie s doporučujícím dopisem od místní církve a úspěšně pokračoval v Pavlově práci v Korintu (Skutky 18, 27-28). 1 Kor 1,12 ovšem naznačuje, že jeho pojetí víry se v některých bodech odchylovalo od učení apoštola Pavla, takže v korintské komunitě vznikly spory.

O několik let později autor Titova dopisu (autorství Pavla je sporné) zmiňuje Apolla znovu v Tit 3.13 a žádá Tita, aby se postaral o něho a o jeho společníka na cestách právníka Zénu.

V 1. listu Korinťanům Pavel zmiňuje, že vyzval Apolla, aby navštívil korintskou církev, ten však té době nechtěl (1 Kor 16,12).

Podle starocírkevní tradice prý Apollos byl prvním biskupem křesťanské církve v Drači v Ilýrii.

Někteří reformátoři 16. století, například Martin Luther, se domnívali, že Apollos byl autorem listu Židům.[2] Novější exegetický výzkum tomu vesměs nepřisvědčuje.

Svátek[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Apollos na německé Wikipedii.

  1. Art. Apollos, in: Walter Bauer, Griechisch-deutsches Wörterbuch zu den Schriften des Neuen Testaments und der übrigen urchristlichen Literatur, Göttingen 1971, Sp. 189, ISBN 3-11-002073-4; dort weitere Hinweise zur Herkunft des Namens und weitere Literatur zur biblischen Gestalt des Apollos.
  2. bei Luther in: WA 10 I/1, 143; siehe aber auch: Die Bibel von A–Z. Das aktuelle Lexikon zur Bibel, hrsg. von Matthias Stubhann, Karl Müller Verlag, Erlangen, S. 45 und auch eine Notiz bei Ernst Haenchen, Artikel Apollos, in: Religion in Geschichte und Gegenwart, Bd. 1, Tübingen 1957, Sp. 476.
  3. Apollos im Ökumenischen Heiligenlexikon

Související články[editovat | editovat zdroj]