Aphanopetalum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Aphanopetalum

alternativní popis obrázku chybí
Aphanopetalum resinosum
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: lomikamenotvaré (Saxifragales)
Čeleď: Aphanopetalaceae
Rod: Aphanopetalum
Endl., 1839
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aphanopetalum je jediný rod čeledi Aphanopetalaceae z řádu lomikamenotvaré (Saxifragales) vyšších dvouděložných rostlin (Rosopsida). Jsou to šplhavé keře s jednoduchými kožovitými listy a drobnými čtyřčetnými květy s redukovanou korunou. Rod zahrnuje pouze 2 druhy a je rozšířen ve východní a západní Austrálii.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zástupci rodu Aphanopetalum jsou šplhavé keře se vstřícnými, zubatými, kožovitými listy s opadavými palisty. Květy jsou drobné, čtyřčetné, jednotlivé nebo v úžlabních vrcholičnatých květenstvích. Kalich je složen ze 4 na bázi srostlých kališních lístků. Koruna je drobná, pravidelná, kratší než kalich nebo zcela chybí. Tyčinek je 8. Semeník je polospodní, srostlý ze 4 plodolistů a obsahující 4 komůrky. Čnělky jsou až téměř k vrcholu srostlé, zakončené suchými bliznami. Plodem je jednosemenný oříšek.[1][2]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod zahrnuje 2 druhy a vyskytuje se pouze v Austrálii. Aphanopetalum clematideum roste v západní Austrálii, A. resinosum při pobřeží východní Austrálie ve státech Queensland a Nový Jižní Wales.[3][4]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rod Aphanopetalum byl dříve řazen do čeledi Cunoniaceae v řádu šťavelotvaré (Oxalidales), případně v samostatné čeledi Aphanopetalaceae v tomtéž řádu. V systému APG se objevuje až ve verzi APG III z roku 2009 a je zařazen do řádu Saxifragales.[2][5]

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

  • Aphanopetalum clematideum - endemit jihozápadní Austrálie, kde roste na vápencových útesech. Šplhavý keř s úzkými čárkovitými listy.
  • Aphanopetalum resinosum - šplhavý liánovitý keř s vejčitými listy, rostoucí v tropických deštných lesích a eukalyptových lesích východní Austrálie.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Florabase - The Western Australian Flora [online]. . Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b STEVENS, P.F.. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: . Dostupné online. (anglicky) 
  3. HASSLER, M.. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky) 
  4. The Atlas of Living Australia [online]. NCRIS. Dostupné online. (anglicky) 
  5. BREMER, B. et al.. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG II. Botanical Journal of the Linnean Society. říjen 2009, roč. 161, čís. 2. ISSN 1095-8339.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]