Antonio Guiteras

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Antonio Guiteras
Antonio Guiteras Holmes.jpg
Narození 22. listopadu 1906
Filadelfie
Úmrtí 8. května 1935 (ve věku 28 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Antonio Guiteras y Holmes (22. listopadu 1906, Philadelphia, USA8. května 1935, Matanzas, Kuba) byl během 30. let 20. století vedoucí kubánský politik.

Jednalo se o zastánce revolučního socialismu se účastnil vlády radikálů nastolené po svržení autokratického pravicového kubánského prezidenta Gerarda Machada y Moralese v roce 1933. V roce 1931 založil Guiteras Unión Revolucionaria.

Guiterasovy potlitické myšlenky se formovaly v nestálém politickém ovzduší 20. let. Nejdříve se stal široce známým jako studentský vůdce a společník Julia Antonia Melly, mladého komunistického revolucionáře. Věřil, že svoboda lidí bude dosažena násilnou konfrontací s ustanovenými autoritami, ale současně se držel ideálu demokracie. Za prezidenta Dr. Ramóna Grau San Martína byl Antonio Guiteras jmenován ministrem vnitra. Představil mnoho reforem, včetně minimální mzdy, minimálních pracovních nařízení, akademické svobody a znárodnění důležitých odvětví hospodářství. Po "vládě 100 dní" se stal Guiteras ještě více radikálním a založil Joven Cuba, politickou organizaci proletariátu, která se vzhlížela v antikapitalismu a nacionalismu José Martího.

Guiteras podlehl atentátu, spolu s venezuelským soudruhem Carlosem Apontem, v provincii Matanzas v roce 1935.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Antonio Guiteras na anglické Wikipedii.