Antoni van Leeuwenhoek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Antoni van Leeuwenhoek
Antoni van Leeuwenhoek
Narození 24. října 1632
Delft, Holandsko
Úmrtí 27. srpna 1723
Delft, Holandsko
Místo pohřbení Oude Kerk
Ocenění člen Královské společnosti
Podpis Antoni van Leeuwenhoek – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Antoni van Leeuwenhoek [le:uvnhuk] (24. října 1632, Delft27. srpna 1723, Delft) byl nizozemský přírodovědec a průkopník mikroskopie. Občanským povoláním byl obchodník s textilem, zeměměřič a výrobce mikroskopů, vědeckému výzkumu se věnoval pouze jako amatér, dosáhl v něm však výsledků prvořadé důležitosti. Stal se objevitelem mikroorganismů, krevních buněk, spermií, svalových vláken a dalších mikroskopických útvarů a je nazýván „otcem mikrobiologie“.

Život[editovat | editovat zdroj]

Zprvu byl zaměstnán v Amsterdamu v obchodě s látkami. Poté ve svých 22 letech odešel nazpět do rodného Delftu, kde si založil obchod a zůstal zde celých 70 let. Své mikroskopy si sám vyráběl, dochované kusy mají zvětšení až 275x, spekuluje se však, že svými nejlepšími výrobky mohl dosáhnout až asi pětisetnásobného zvětšení. Objevil jednoduchou metodu, jak vyrábět přesné skleněné kuličky nepatrných rozměrů, které používal jako čočky svých přístrojů, a tak překonal úroveň tehdy dostupné mikroskopické techniky. Tajemství výroby si ovšem celý život držel pro sebe, aby si zajistil vědecké prvenství a prestiž.

Zkoumal pod mikroskopem listy květin, drobný hmyz a poté i vlasy, lidskou krev, kůži, sliny, vodu, pepřový nálev, sperma a mnoho dalších materiálů. Jako prvnímu člověku se mu podařilo objevit, že lidská krev protéká tenkými cévkami (kapilárami), a popsat krevní buňky. Další jeho velký přínos mikrobiologii byl v tom, že roku 1676 poprvé uviděl pod mikroskopem bakterie, které označil jako animalcules („zvířátka“). V roce 1703 objevil sladkovodní polypy. Své výsledky, doprovázené kvalitními kresbami mikroskopických preparátů, publikoval od roku 1673 v časopise Philosophical Transactions britské Královské společnosti.

Van Leeuwenhoek neměl příslušné vědecké vzdělání, a tak jeho popisy mikroskopického světa jsou často neobratné a naivní.[1]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Jeho jméno nese planetka (2766) Leeuwenhoek.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Marek Petrů - Fyziologie mysli, str. 129

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]