Anton Vincenz Lebeda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anton Vincenz Lebeda
Narození 1. května 1798
Černošice
České královstvíČeské království České království
Úmrtí 2. července 1857 (ve věku 59 let)
Praha
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Povolání puškař
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Detail pušky – vyrobeno puškařem A. V. Lebedou

Anton Vincenz Lebeda (1. května 1798 Černošice[1]2. července1857 Praha[2]) byl český puškař, manžel Ann Stumpfové.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vyučil se na Smíchově v roce 1813, poté krátce pracoval v Německu a ve Vídni s Franz či Johann Contrinerem. Svoji vlastní puškařskou dílnu v Praze v Ostrovní ulici převzal po zesnulém Matthew Brandejsovi v letech 1820 či 1821 a brzy se oženil s Ann Stumpfovou[zdroj?]. Měl dva syny, Antona a Ferdinanda, kteří pokračovali v jeho obchodních aktivitách. Zámky jejich zbraní byly značeny A.V. LEBEDA – IN PRAG. Lebeda spolupracoval i s umělci, jako kupříkladu s malířem Josefem Mánesem, který mu dodával kresby s výjevy z českých dějin pro ozdoby pažeb pušek či s Josefem Navrátilem a Václavem Sekalem.

Podnikatelské úspěchy[editovat | editovat zdroj]

Pušky zvané „Lebedovky“ se staly pojmem mezi šlechtici a v roce 1835 dosáhl jmenování Císařským a královským dvorním dodavatelem s povolením používat spolu s označením firmy i rakousko-uherský znak dvouhlavého orla.

V roce 1852 při příležitosti návštěvy císaře Františka Josefa I. se pořádaly na Střeleckém ostrově závody ve střelbě. Tehdy byl A. V. Lebeda osobně představen císaři a bylo mu umožněno předvedení svých zbraní. Císař byl úrovní Lebedových zbraní nadšen a na místě objednal dvanáct stejných dvojek, šest dvojáků a tři kozlice. Lebeda dodával zbraně i dalším významným členům Habsburského rodu. Dílna a zanikla kolem roku 1888.

Rodina sídlila v Praze v rohovém domě čp. 284/II, Myslíkova 32, Spálená 1, byla spřízněna s rodinou von Starck a erb Starcků dodnes zdobí fasádu tohoto domu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. Matriční záznam o úmrtí a pohřbu farnost při kostele sv.Štěpána na Novém Městě pražském

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]