Anton Schobloch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anton Schobloch
Narození 5. prosince 1835
Staré Sedlo
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 26. května 1900 (ve věku 64 let)
Čeminy
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Místo pohřbení Olšanské hřbitovy
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Anton Schobloch (5. prosince 1835, Staré Sedlo[1] - 26. května 1900, Čeminy[2]) byl český podnikatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po absolvování školy v Plzni se dal na dráhu obchodníka s nátěrovými hmotami se svými prvními aktivitami v Norimberku, Regensburgu a Hamburku .

Po návratu do Čech nastoupil v roce 1853 v pražském velkoobchodě Johann Baptist Riedl von Riedelstein (SD), který ve stejné době, zastupoval i společnost svého strýce, Johanna Davida von Starck. Oženil se s Rosou Weibel.

Po smrti dědice společnosti Johannna Antonína von Starck v roce 1883, vedl obchodní impérium dále. Byl ředitelem podniku Johann David Starck. Dne 12. 10. 1885 převedl firmu na akciovou společnost pod názvem Dolové a průmyslové závody ("Montan- und Industriewerke", A.G.). Přijal řadu důležitých funkcí. Od roku 1886 byl prezidentem pražské Obchodní a živnostenské komory, od roku 1887 vicepresidentem představenstva Der Prager Engineering AG (dříve Ruston & Comp.) a od 1888 se stal členem představenstva české Union banky.

Jako sympatizant Progresivní strany byl politicky svázán s politiky L. Schlesingerem a F. Schmeykalem. Vzhledem k jeho přispění v prosazení založení státního gymnázia ve Stříbře se stal čestným občanem tohoto města.

Je pochován v rodinné hrobce na hřbitově v Praze-Olšanech, kam byl převezen v roce 1904. Po smrti byl pohřben na čtyři roky v rodinné hrobce barona Johanna Antona Starcka v Městě Touškově.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jaroslav Jiskra: Johann David Edler von Starck a jeho podíl na rozvoji hornictví a průmyslu v západních a severozápadních Čechách koncern 18. a v 19.století
  • A. Prochaska: Die Fa. Joh. Dav. Starck und ihre Berg-, Mineral-Werke und Fabriken, 1873;
  • F. Hantschel: Biographien dt. Industrieller aus Böhmen, o. J

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]