Antonín Peltrám

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
doc. Ing. Antonín Peltrám, CSc.
5. ministr dopravy ČR
Ve funkci:
22. července 1998 – 26. dubna 2000
Předseda vládyMiloš Zeman
PředchůdcePetr Moos
NástupceJaromír Schling
Rektor
VŠ mezinárodních a veřejných vztahů Praha
Ve funkci:
březen 2003 – červenec 2005
Stranická příslušnost
ČlenstvíKSČ
ČSSD (od 1991)

Narození3. listopadu 1930
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí23. dubna 2020 (ve věku 89 let)
ChoťKvětoslava Kořínková
Alma materVŠE v Praze
ČVUT v Praze
Profesepolitik
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Antonín Peltrám (3. listopadu 1930 Praha23. dubna 2020[1]) byl český politik, v letech 19982000 ministr dopravy a spojů ČR ve vládě Miloše Zemana.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Absolvoval na Vysoké škole ekonomické v Praze v roce 1954, kde také v roce 1957 obhájil kandidátskou práci, vztahující se k dopravě jako soustavě. Poté absolvoval směr energetiky na ČVUT. Habilitoval se v roce 1997 na Vysoké škole báňské - TÚ Ostrava.

Peltrám pracoval v dopravním výzkumu od postavení vědeckého pracovníka po vedoucího vědeckého pracovníka, od vedoucího oddělení po náměstka ředitele a designovaného ředitele Technickoekonomického ústavu Federálního výboru pro dopravu. V létech normalizace se zabýval racionalizací a optimalizací dopravy na území hlavního města Prahy s využitím matematických metod a samozřejmě výpočetní techniky.

Od počátku roku 1990 do konce československé federace pracoval jako ředitel odboru dlouhodobého výhledu, dopravní politiky a mezinárodních vztahů na Federálním ministerstvu dopravy. Byl členem výboru pro přidružení k ES, podílel se na formulaci deklarace k 1. (pražské) panevropské dopravní konferenci. Pak začal pomáhat rozvíjet nově založenou Dopravní fakultu Jana Pernera na Univerzitě Pardubice.

V roce 1998 byl jmenován ministrem dopravy a spojů České republiky. V průběhu roku 2000 se vrátil k výzkumné a pedagogické činnosti (dopravní politika, evropská integrace). Pomáhal založit Vysokou školu mezinárodních a veřejných vztahů v Praze, kde byl od března 2003 do července 2005 jejím rektorem. Od září 2005 pracoval jako ředitel Institutu pro evropskou integraci Bankovního institutu vysoké školy Praha, kde mimo jiné redigoval internetový Zpravodaj BIVŠ z evropské unie a podílel se na vydávání studijních pomůcek.

Příspěvky pro veřejnost k problematice EU publikoval také v čtrnáctideníku Eurofirma a odborných dopravních časopisech Zpravodaj BIVŠ s registrovaným ISSN je uložen na webové stránce Bankovního institutu (Institut pro evropskou integraci).

Publikoval více než 1000 prací, z toho dvě učebnice, desítku skript, články, z toho několik desítek v zahraničí. Byl předsedou Českého výboru Evropské ligy pro hospodářskou spolupráci – jedné z nejstarších mezinárodních organizací Evropského hnutí, na jejíchž zasedáních měl vystoupení k problémům integrace, vstupu ČR do EU, evropské dopravní infrastruktury.

Byl ženatý s političkou a pedagožkou Květoslavou Kořínkovou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zemřel bývalý ministr dopravy České republiky Antonín Peltrám [online]. Praha: Ministerstvo dopravy České republiky, 2020-04-30 [cit. 2020-05-30]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]