Antonín Kubec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Antonín Kubec
Narození 21. března 1911
Lukavec
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 15. března 1943 (ve věku 31 let)
Mnichov
Nacistické NěmeckoNacistické Německo Nacistické Německo
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Antonín Kubec (21. března 1911, Lukavec15. března 1943, Mnichov (okolí))[1] byl československý voják a příslušník výsadku Bronse.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 21. března 1911 v Lukavci u Lovosic. Otec Jan byl stavebním dělníkem, matka Anna, rozená Kubová byla v domácnosti. V Lukavci začal chodit na obecnou školu, kterou dokončil v Kaňku, kam se rodina přestěhovala. V Kutné Hoře a Čáslavi se vyučil řezníkem, v Čáslavi také získal zaměstnání.

Vojenská služba[editovat | editovat zdroj]

Vojenskou službu nastoupil v Terezíně u dělostřeleckého pluku 1. října 1931. Absolvoval poddůstojnickou školu a v dubnu 1933 již v hodnosti desátníka byla schválena žádost o vykonání dobrovolné služby jako délesloužící poddůstojník. 2. října ale z této služby na vlastní žádost odešel.

Rok pracoval jako řezník a poté na podzim 1934 vstoupil do Francouzské cizinecké legie.

V exilu[editovat | editovat zdroj]

Ze závazku v Cizinecké legii byl vyvázán v roce 1940, kdy nastoupil k československému vojsku tvořícímu se ve Francii a byl zařazen ke 2. pěšímu pluku. 7. července 1940 byl z Francie evakuován do Anglie. Zařazen byl do spojovací čety u pěšího praporu. V létě 1941 byl na vlastní žádost zařazen do výcviku pro zvláštní úkoly. Od 25. října do 28. listopadu 1941 prodělal základní výcvik a parakurz, od 1. března do konce srpna 1942 prošel radiotelegrafickým výcvikem, opakovacím parakurzem a praxí na československé Vojenské radiové ústředně (VRÚ).

24. prosince 1942 byl povýšen na četaře. Počátkem ledna 1943 byl zařazen jako spojař do paravýsadku Bronse. V polovině února ještě prodělal pokračovací výcvik v radiotelegrafii a opakovací kurz ve střelbě.

Nasazení[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Operace Bronse.

14. března 1943 byl spolu s ostatními příslušníky výsadku vyslán do akce. Jejich letadlo bylo již 15. března při návratu z nezdařeného výsadku z prostoru nad protektorátem zasaženo nedaleko Mnichova protileteckou palbou. Zahynul v jeho troskách. Pohřben byl téhož dne v Perlacherském lese.

Po válce[editovat | editovat zdroj]

1. prosince 1945 byl jmenován podporučíkem dělostřelectva (s pořadím od 1. října 1945) a zároveň poručíkem dělostřelectva in memoriam.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Databáze VHA, Záznam vojáka: Kubec Antonín

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]