Antonín Fingerland

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prof. MUDr. Antonín Fingerland, DrSc.
Narození 26. února 1900
Jičín
Úmrtí 27. prosince 1999 (ve věku 99 let)
Červený Kostelec
Alma mater 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy
Povolání lékař
Ocenění Rytíř českého lékařského stavu (1996)
Čestné občanství města Jičína
Čestné občanství města Hradce Králové
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Antonín Fingerland (26. února 1900 Jičín27. prosince 1999 Červený Kostelec) byl český lékař působící v oboru patologie. Od roku 1992 je po něm pojmenován Fingerlandův patologický ústav Lékařské fakulty UK v Hradci Králové, v jehož čele stál 42 let.

Život[editovat | editovat zdroj]

Medicínu studoval na lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po promoci roku 1924 nastoupil jako asistent na Pražský patologicko-anatomický ústav prof. Jaroslava Hlavy. Byl prvním primářem prosektury Všeobecné okresní nemocnice v Hradci Králové (v letech 19281945). Jako prosektor usiloval o systematické provádění pitev a snažil se vytvořit z prosektury vědecké středisko, které by pomáhalo růstu vlastní disciplíny i disciplín klinických. Habilitoval se v roce 1945, roku 1946 byl jmenován profesorem patologické anatomie. V roce 1945, kdy vznikla Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové, se z primáře oddělení stal přednostou Ústavu patologie LF HK UK. V této pozici působil až do roku 1970.

Zabýval se především infekčními a plicními nemocemi, věnoval se problematice patogenního vlivu kouření cigaret na vznik rakoviny plic a jiných chorob.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]