Antonín Čermák

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Antonín Josef Čermák

44. starosta Chicaga
Ve funkci:
1931 – 1933
Předchůdce William Hale Thompson
Nástupce Frank J. Corr

Stranická příslušnost
Členství Demokratická strana

Narození 9. května 1873
Kladno
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 6. března 1933 (ve věku 59 let)
Miami, Florida
USAUSA USA
Národnost česká
Choť Marie Hořejšová Čermáková
Commons Kategorie Anton Cermak
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Antonín Čermák, též Anton Cermak, Tony Cermak, (9. května 1873 Kladno6. března 1933 Miami, USA) byl americký podnikatel a politik (starosta Chicaga), českého původu. 15. února 1933 byl při návštěvě prezidenta Roosevelta těžce zraněn atentátníkem a na následky svých zranění později zemřel.

Raná léta[editovat | editovat zdroj]

Jako jednoroční dítě se roku 1874 s rodiči vystěhoval do Spojených států z Kladna, kde jeho otec byl horníkem. Spolu s dalšími, přilákanými nabídkou vlády Abrahama Lincolna – 160 akrů půdy na Středním Západě v rámci programu Homestead Act. Čermákovi se usadili v Braidwoodu, Illinois, kde mladý Antonín chodil tři roky do školy, než se stal horníkem v tamějších dolech jako jeho otec. Jakmile ale mohl, odešel do Chicaga, přilákán příležitostí práce na proslulých jatkách, zásobujících zpracovatelský agrární průmysl.

Politika[editovat | editovat zdroj]

Věnoval se podnikání s nemovitostmi a roku 1902 byl za Demokratickou stranu zvolen do sněmovny státu Illinois. Od roku 1909 byl členem městské rady Chicaga, kde zastupoval 12. volební obvod (čtvrť Bridgeport). Roku 1931 byl zvolen starostou Chicaga, které tehdy bylo zvané druhým největším českým městem – v té době v něm žilo přes sto tisíc Čechů. Čermák, který se hrdě hlásil ke svému českému původu, si získal velkou popularitu, nejen mezi Čechy, ale i dalšími přistěhovalci z Evropy. Čermák rozpoznal, že jejich do té doby nevyužité hlasy jej účinně podpoří v jeho boji s tehdejším zkorumpovaným republikánským zástupcem. Podobně o něco později oslovil chicagské černochy. Od jeho časů zůstává chicagský úřad starosty baštou Demokratické strany.

Čermák se také vehementně zasazoval za ukončení prohibice, která umožňovala vzestup gangsterů jako Al Capone, lehce profitujících z velkého černého trhu s alkoholem.

Čermák, jako ostatní emigranti, byl pyšný na svůj původ a mluvil plynně česky. V roce 1932 navštívil Československo, také Masaryka v Topoľčiankách a Bystričce. Za první světové války, kdy Čermák už byl významným politikem, Masaryk, tehdy na počátku své politické dráhy, hledal i jeho podporu.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

15. února 1933 doprovázel zvoleného prezidenta Franklina D. Roosevelta během návštěvy Miami na Floridě. Při veřejném projevu se jistý Giuseppe Zangara, stavební dělník italského původu, Roosevelta pokusil zastřelit. Ani jedna ze šesti střel nadcházejícího prezidenta nezasáhla, zraněno však bylo pět okolostojících, nejhůře z nich právě Antonín Čermák, který o necelé tři týdny později na následky průstřelu krajiny břišní zemřel. Tradují se jeho slova k Rooseveltovi během převozu do nemocnice: „Jsem rád, že jsem to byl já a ne vy, pane prezidente.“ Čermák byl pohřben na Českém národním hřbitově.

Zangara, považovaný za vyšinutého anarchistu, skončil na elektrickém křesle, ale o pozadí střelby v Miami se stále vedou spory. Objevily se spekulace, že byl pouze nastrčenou figurkou chicagské mafie a skutečným terčem atentátu byl právě populární chicagský starosta. Tomuto napovídá i fakt, že bylo vystřeleno šest ran i přesto, že měl Zangara pouze pětiranný revolver Smith & Wesson kalibru 32. V jednom z šesti těl byla ale nalezena kulka kalibru 45.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Václav Pavel Borovička: Mafie

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • TOMEŠ, Josef, a kol. Český biografický slovník XX. století : I. díl : A–J. Praha ; Litomyšl : Paseka ; Petr Meissner, 1999. 634 s. ISBN 80-7185-245-7. S. 195.  
  • VOŠAHLÍKOVÁ, Pavla, a kol. Biografický slovník českých zemí : 10. sešit : Č–Čerma. Praha : Libri, 2008. 503–606 s. ISBN 978-80-7277-367-1. S. 589–590.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]