Antikleia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

V řecké mytologii Antikleia (Ἀντίκλεια) byla dcera Autolycuse a Amphithea a matkou Odyssea Laërtského (ačkoliv někteří hovoří o Sisifovi). Byla také vnučka boha Herma, (který byl otcem jejího otce, Autolycuse).

Antikleia v Odyseii[editovat | editovat zdroj]

V 12. knize eposu Odysseia jde Odysseus do podsvětí, aby požádal o věštbu mrtvého proroka Theresiase. V podsvětí se setká s mnoha zemřelými, včetně své matky Antikleii. Zpočátku ji odmítá mít ve své blízkosti, jelikož čeká na Theresiase. Po rozhovoru s ním však začne se svou matkou hovořit. Antikleia se Odyseea ptá, proč je v posvětí, když je živý. On jí vypráví o své dlouhé cestě domů a o různých strastech na ní. Pak se jí Odysseus ptá, jak zemřela. "Žalem po Tobě", odpovídá mu Antikleia. Dále mu prozradí, že jeho otec Laërtes (Odysseův otec), "truchlí neustále" pro Odysseovi a žije v kůlně na venkově, oblečený v hadrech a spí na podlaze. Antikleia mu říká, že jeho žena Penelope je svými nápadníky nucena se znovu vdát, ale zatím díky své chytrosti odolává. Jejich syn Telemachos zatím spravuje království. Odysseus se snaží třikrát obejmout svou matku, ale zjistí, že je nehmotná, a ruce jí prostě projdou. Antikleia vysvětluje, že je jako ostatní pouhým stínem. Odysseus odchází zpět do světa živých.

Antikleia a Sisyfos[editovat | editovat zdroj]

Podle některých pozdějších zdrojů byl Odysseus synem Antikleii a Sisyfa, nikoliv Laërtese. V této verzi příběhu Autolycus, neslavný podvodník, ukradl Sisyfovi dobytek. Sisyfos však poznal svůj dobytek, a zatímco svědkové se s Autolycusem dohadovali, Sisyfos svedl (nebo v některých verzích znásilnil) Antikleiu, Autolycusovu dceru. Odysseus byl výsledek tohoto nemaželského spojení.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

Homérova Odysseia, "Kniha XI". Překlad: Lombardo, Stanley. Indianapolis, USA: Hackett, 2000.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]