Anouška Šankarová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anouška Šankarová
Anoushka Shankar 2016.jpg
Základní informace
Narození 9. června 1981 (39 let)
Londýn
Žánry blues a indická klasická hudba
Povolání hudební skladatelka, autorka písní, herečka, spisovatelka, sitáristka a zpěvačka
Nástroje sitár
Vydavatelé Angel Records
Deutsche Grammophon
Manžel(ka) Joe Wright (2010–2018)
Rodiče Ravi Šankar
Příbuzní Shubhendra Shankar a Norah Jones (sourozenci)
Web www.anoushkashankar.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anouška Šankarová (* 9. června 1981 Londýn) je indická hráčka na sitár. Je dcerou sitáristy Raviho Šankara a mladší sestrou zpěvačky Norah Jones. Na sitár začala hrát po vzoru svého otce již v dětství. Své první album vydala v roce 1998 a následovala řada dalších. V roce 2007 vydala album Breathing Under Water, což je spolupráce s Karshem Kalem. Jde o kombinaci klasické hry na sitár s elektronickou hudbou.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Anoushka se narodila v Londýně a její dětství bylo rozděleno mezi Londýn a Dillí. Je to dcera Sukanya Shankar a indického sitarového maestra Ravi Shankara. Narodila se, když mu bylo 61 let. Jejími sourozenci jsou Norah Jones (narozená Geetali Norah Shankar) a Shubhendra "Shubho" Shankar, který zemřel v roce 1992. Jako teenager žila Anoushka v Encinitas v Kalifornii a navštěvovala akademii San Dieguito. V roce 1999 absolvovala s vyznamenáním a po návratu domů se Anoushka rozhodla věnovat kariéře v hudbě místo studia vysoké školy.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Anoushka začala trénovat na sitaru už v sedmi letech se svým otcem Ravim. Jako součást svého tréninku ho začala doprovázet na tanpuru při svých vystoupeních od deseti let, aby si zvykla používat hudbu a aklimatizovala se na jeviště. Anoushka měla první veřejné sitarové vystoupení ve věku 13 let u příležitosti oslavy výročí 75. narozenin jejího otce 27. února 1995.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]