Anote Tong

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Anote Tong

Stranická příslušnost
Členství Boutokaan Te Koaavu

Narození 11. června 1952 (63 let)
Tabuaeran
Alma mater University of Canterbury
London School of Economics
Profese politik a diplomat
Commons Kategorie Anote Tong
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anote Tong (čínsky 湯安諾, pchin-jin: Tāng Ānnuò, narozen 11. června 1952) je politik a od 10. července 2003 prezident Kiribati.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Syn čínského emigranta, který se na Kiribati přistěhoval během 2. světové války, a příslušnice jednoho z místních kmenů. Vystudoval London School of Economics.

V prezidentských volbách v roce 2003 porazil s podporou politické strany Pilíře pravdy (Boutokaan Te Koaavu) mimo jiné i svého bratra Harryho Tonga. Důležitým bodem jeho předvolební kampaně byl požadavek na revizi smlouvy s Čínou, podle které se na území Kiribati nacházela čínská zpravodajská základna.

7. listopadu 2003 navázal prezident Tong jménem Republiky Kiribati diplomatické styky s Tchajwanem, což mělo za následek přerušení diplomatických styků ze strany Číny a tedy i zrušení čínské základny.

Při prezidentských volbách 17. října 2007 byl zvolen na druhé funkční období. S velkým odstupem porazil všechny své protikandidáty. Jeho bratr byl před volbami odstraněn ze seznamu kandidátů.

V prezidentských volbách 13. ledna 2012 získal více než 40 % hlasů, a byl tak zvolen již na třetí funkční období.

Se svou ženou Meme Tong má sedm dětí.

Ohrožení Kiribati globální změnou klimatu[editovat | editovat zdroj]

V roce 2008 prezident Tong díky svému vystoupení na konferenci OSN věnované problematice globálního oteplování nasměroval pozornost světa na Kiribati. Oficiálně požádal o pomoc pro svou zemi, která by mohla v důsledku zvyšování hladiny světových moří přestat existovat ještě před rokem 2050.[zdroj?]

V listopadu 2015 na klimatické konferenci v Paříži řekl, že jeho země za 60 let v důsledku zvedání hladiny moří zanikne nezávisle na výsledku konference a že již byla zahájena příprava na důstojné přesídlení obyvatel.[1][2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anote Tong na polské Wikipedii.

  1. COP21: People of Kiribati 'may have to relocate' [online]. BBC News, 2015-11-30, [cit. 2015-12-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. MCGRATH, Matt. COP21: Fine words but divisions run deep [online]. BBC News, 2015-11-30, [cit. 2015-12-02]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]