Annuit cœptis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rub státní pečeti USA
Zadní strana jednodolarové bankovky.

„Annuit cœptis“ (latinsky) je jedno ze dvou hesel na rubu státní pečeti USA.

Překlad[editovat | editovat zdroj]

Doslovně přeloženo znamená „(On) schválil (námi) započaté“ (podle anglického „He has approved our beginnings“), možno rovněž přeložit jako „(On) požehnal započaté“. Překlad U.S. State Departmentu v angličtině zní He [God] has favored our undertakings.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Oním neurčeným činitelem, jenž požehnal, může být Prozřetelnost, Štěstěna, Osud nebo Bůh (hypoteticky ovšem i Ďábel), činitel byl patrně úmyslně ponechán nedefinovaný. Proto anglické „He“ (On) v překladech může být nepřesné (určuje, že jde o osobu, muže) a je patrně odrazem snahy přisoudit heslu náboženský obsah.

Odvážně započatým se pravděpodobně myslí vznik USA.

Symbol na bankovce

„Annuit coeptis“ má 13 písmen, zřejmě jeden z mnoha symbolů pečeti pro 13 zakládajících států USA (číslo 13 se na pečeti objevuje vícekrát).

Původ[editovat | editovat zdroj]

Heslo je odvozeno z Vergiliova eposu Aeneis: „Jupiter omnipotens, audacibus annue coeptis“ („Všemocný Jupitere, požehnej odvážně započaté“).

Umístění[editovat | editovat zdroj]

Nápis je umístěn nahoře nad nedokončenou pyramidou s vševidoucím okem. Kromě tohoto hesla je na rubu pečeti (dole pod pyramidou) ještě heslo Novus ordo seclorum“, „Nový světový řád“ ("New World Order")[zdroj?] nebo také „Nový řád věků“ ("New Order of the Ages").[zdroj?] Společně s rubem pečetě je rovněž na jednodolarové bankovce.

Pečeť[editovat | editovat zdroj]

Na líci pečeti je známé „E pluribus unum“, „Z mnohých jediné“, v angličtině překládáno jako „From many, one“ nebo doslovněji „Out of many, one“. Rovněž toto heslo má 13 písmen.

Tato hesla na státní pečeti stejně jako pečeť jako celek nabízejí řadu výkladů (je například možné číst obě hesla jako celek) a umožňují řadu spekulací mj. i příznivců různých konspiračních teorií.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]