Annemarie Schimmel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Annemarie Schimmelová
Schimmel bonngasse.jpg
Narození7. dubna 1922
Erfurt
Úmrtí26. ledna 2003 (ve věku 80 let)
Bonn
Místo pohřbeníhřbitov Poppelsdorfer
Alma materHumboldtova univerzita
Povolánípřekladatelka, spisovatelka a vysokoškolská učitelka
ZaměstnavateléHarvardova univerzita
Marburská univerzita
Univerzita v Bonnu
Ankarská univerzita
OceněníFriedrich-Rückert-Preis (1965)
Johann-Heinrich-Voß-Preis für Übersetzung (1980)
velkokříž Řádu za zásluhy Spolkové republiky Německo (1989)
Cena Leopolda Lucase (1992)
Mírová cena německého knižního obchodu (1995)
… více na Wikidatech
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Annemarie Schimmel (7. dubna 1922, Erfurt26. ledna 2003, Bonn) byla uznávaná německá orientalistka a islamoložka. V letech 1967-1992 byla profesorkou Harvardovy Univerzity.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Annemarie Schimmel se narodila v Erfurtu do protestantské rodiny. Střední školu dokončila v 15 letech a poté věnovala půl roku dobrovolnictví v Reichsarbeitsdienst. Na berlínskou univerzitu nastoupila roku 1939. Během studia ji velmi ovlivnil profesor Hans Heinrich Schaeder, který se zabýval dílem Džaláleddína Balchí Rúmího. V prosinci 1941 obhájila doktorát prací Die Stellung des Kalifen und der Qadis im spätmittelalterlichen Ägypten. Začala pracovat na německém ministerstvu zahraničí, ve volném čase si doplňovala vzdělání. Po II. světové válce v květnu 1945 byla na několik měsíců zadržena americkými úřady pro podezření z kolaborace s nacisty. Podezření se nepotvrdilo a o rok později se stala profesorkou arabských a islámských studií na univerzitě v Marburgu. V padesátých letech se vdala, ale život ženy v domácnosti jí nevyhovoval, proto se vrátila zpět k akademické kariéře. V roce 1954 získala další doktorát z religionistiky (Religionswissenschaft).

Odchod z Německa[editovat | editovat zdroj]

Zlom v jejím životě nastal, když byla navržena jako profesorka historie náboženství na univerzitu v Ankaře. Stala se tam první ženou a první nemuslimkou vyučující teologii. V Turecku strávila 5 let. Poté dalších 25 na Harvardu. Během života v kampusu Harvardovy univerzity často navštěvovala New York jako konzultantka Metropolitního muzea. V 80 letech patřila do editačního týmu Encyklopedie náboženství publikované v 16 svazcích pod záštitou Mircea Eliadeho. Po odchodu do důchodu roku 1992 byla jmenována emeritní profesorkou indo-muslimské kultury a čestnou profesorkou univerzity v Bonnu. Opustila Harvard a vrátila se do rodného Německa, kde v roce 2003 zemřela.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Annemarie Schimmel na anglické Wikipedii.

  1.  УП-3046-сон 27.03.2002. О награждении Аннемари Шиммель орденом «Дустлик». lex.uz [online]. [cit. 2020-03-13]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]