Anne de Mowbray, 8. hraběnka z Norfolku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Anne de Mowbray
8. hraběnka z Norfolku
vévodkyně z Norfolku
vévodkyně z Yorku
Portrét
Sňatek Anne a prince Richarda
Narození10. prosince 1472
Hrad Framlingham, Suffolk
Úmrtí19. listopadu 1481 (8 let)
Londýn
PohřbenaWestminsterské opatství
Sňatek15. ledna 1478
ManželRichard ze Shrewsbury
DynastieYorkové (po sňatku)
OtecJohn de Mowbray
MatkaElizabeth Talbot
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anne de Mowbray, 8. hraběnka z Norfolku, později vévodkyně z Yorku a vévodkyně z Norfolku (10. prosince 1472, Hrad Framlingham, Suffolk19. listopadu 1481, Greenwich, Londýn) byla dětská nevěsta Richarda ze Shrewsbury, jednoho z princů z Toweru. Zemřela ve věku osmi let.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Anne se narodila na hradě Framligham v Suffolku. Byla jediným přeživším dítětem Johna de Mowbrayho, 4. vévody z Norfolku a Lady Elizabeth Talbot. Jejími prarodiči z matčiny strany byli John Talbot, 1. hrabě ze Shrewsbury a jeho druhá manželka Lady Margaret Beauchamp. Když její otec v roce 1476 zemřel, stala se Anne jedinou dědičkou rodinného bohatství.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

Dne 15. ledna 1478 ve věku pěti let byla provdána v Kapli svatého Štěpána ve Westminsteru za Richarda ze Shrewsbury, vévodu z Yorku, kterému byli čtyři roky. Byl synem krále Eduarda IV. a královny Alžbeta Woodvillové.

Smrt a dědictví[editovat | editovat zdroj]

Anne zemřela v Greenwich v Londýně, dva roky předtím, než její manžel zmizel v londýnském Toweru spolu se svým bratrem Eduardem V. Po její smrti měl majetek rodiny připadnout jejím bratrancům Williamovi, vikomtovi Berkeley a Johnovi, lordu Howardovi. V lednu roku 1483 však parlament přiřkl majetek jejímu manželovi Richardovi a po něm měli dědit jeho budoucí potomci.

Místo odpočinku[editovat | editovat zdroj]

Anne byla pohřbena v olověné rakvi v kapli sv. Erasma ve Westminsterském opatství. Když byla kaple v roce 1502 zbourána, aby se zde uvolnilo místo pro hrobku krále Jindřicha VII., Annina rakev byla přesunuta do opatství svaté Kláry. Následně její rakev zmizela.

V prosinci roku 1964 stavebníci omylem prorazili klenbu ve Stepney a našli rakev Anne. Ta byla následně otevřena a její ostatky zkoumali vědci. V roce 1965 byla po dokončení průzkumů uložena ve Westminsterském opatství. Na její lebce byly stále její rudé vlasy a kolem ní bylo zachováno rouno, ve kterém byla při pohřbívání zabalena. V hrobce krále Jindřicha VII., kam byla uložena, byl uložen i její manžel Richard a jeho bratr Eduard V.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anne de Mowbray, 8th Countess of Norfolk na anglické Wikipedii.