Anne Hidalgová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anne Hidalgová
Anne Hidalgo, février 2014.jpg

Starostka Paříže
Úřadující
Ve funkci od:
5. dubna 2014
Předchůdce Bertrand Delanoë
Stranická příslušnost
Členství Parti socialiste

Narození 16. června 1958 (62 let)
San Fernando v Španělsko
Národnost španělský Francouz
Profese politička a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ97767991
Náboženství ateismus
Ocenění Medalla de Andalucía (2006)
rytíř Čestné legie (2012)
velkokříž Řádu za občanské zásluhy (2015)
důstojník Národního řádu za zásluhy (2016)
Webová stránka www.anne-hidalgo.net
Commons Anne Hidalgo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anne Hidalgová (roz. Ana Hidalgo, nar. 16. června 1958, San Fernando v Andalusii) je francouzská regionální politička španělského původu, členka Socialistické strany. V letech 20012014 byla místostarostkou města Paříže a v roce 2014 ve funkci pařížského starosty vystřídala Bertranda Delanoëho ze stejné politické strany.

Soukromý život[editovat | editovat zdroj]

Anne Hidalgová se narodila v roce 1958 v andaluském městě San Fernando u Cádizu, odkud se rodina přestěhovala v roce 1961 do Francie. Její děd bojoval na straně Lidové fronty proti Francovu režimu, její otec proto musel uprchnout do Francie, kam ho následoval i zbytek rodiny.

Od svých dvou let vyrůstala v dělnické čtvrti v Lyonu. Ve svých 12 letech získala francouzské státní občanství. Vystudovala sociální práci a přestěhovala se do Paříže. Zde studovala a pracovala jako inspektorka dohledu pracovního práva a seznámila se s myšlenkami feminismu.

V červnu 2004 se jejím manželem stal Jean-Marc Germain, bývalý ředitel kabinetu ministryně Martine Aubry a od roku 2012 poslanec za Hauts-de-Seine.

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Anna Hidalgová se stala členkou francouzských socialistů. Když socialisté v letech 1997-2002 tvořili francouzskou vládu, byla poradkyní na různých ministerstvech. Po 13 letech v politických funkcích byla zvolena 18. března 2001 za Socialistickou stranu do Pařížské rady a v dalších komunálních volbách dne 16. března 2008 byla opět zvolena za 15. obvod. Pařížský starosta Bertrand Delanoë si ji po volbách 2001 vybral jako blízkou spolupracovnici. Stala se místostarostkou a v Pařížské radě byla zodpovědná za oblast politiky zrovnoprávnění. Ve funkci místostarostky zůstala i po volbách roku 2008 a převzala oblast městského rozvoje a architektury.

Od 2. dubna 2004 byla radní regionu Île-de-France. V dalších regionálních volbách roku 2010 vedla kandidátku socialistů za departement Paříž. V těchto volbách socialisté předstihli v prvním kole i Zelené (26,26 % : 20,57 %), zatímco ještě v evropských volbách 2009 měli navrch Zelení. Ve druhém kole jí vedená spojená levicová koalice zřetelně porazila UMP.

Zleva: Patrick Bloche, Bertrand Delanoë a Anne Hidalgová na 2008 v Zénith de Paris.

Do komunálních voleb v březnu 2014 vstupovala jako jednoznačná nástupkyně dosavadního starosty. Svou kandidaturu zveřejnila v srpnu 2012 poté, co Bertrand Delanoë oznámil, že se již v dalším volebním období nebude o post starosty ucházet. Jako jediná kandidátka získala ve své straně 98,3% podporu.

Její kampaň proběhla bez komplikací. Stejně jako její předchůdce se věnovala především oblasti kultury, ekologie a sociálního bydlení. K jejím plánům patří rozšíření tramvajové sítě, rozvoj populární půjčovny kol Vélib' a systému Autolib', nová turistická nabídka Paris by Scooter, rozšíření pěších zón a míst v jeslích a školkách. Hidalgová také prohlásila, že v případě zvolení má v úmyslu přebudovat část Avenue Foch na park.

I přes celkově špatný výkon Socialistické strany ve francouzských komunálních volbách roku 2014 zvítězila ve druhém kole 30. března 2014 s 54,5 % hlasů a zvítězila v 11 z 20 pařížských obvodů. Socialisté získali v Pařížské radě 92 křesel ze 163. Jako nástupkyně Bertranda Delanoë, který v roce 2001 poprvé získal funkci starosty Paříže pro Socialistickou stranu, se Anne Hidalgová stala historicky první ženou v čele pařížské radnice.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Seznam funkcí a mandátů[editovat | editovat zdroj]

 • Členka Bureau Exécutif de Cités et Gouvernements Locaux Unis
 • Prezidentka Atelier Parisien d'Urbanisme
 • Prezidentka Pavillon de l'Arsenal

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anne Hidalgo na německé Wikipedii.

Literatura (biografie)[editovat | editovat zdroj]

 • Les métiers de l'Informatique. 1987
 • La modernisation négociée ou l'intelligence de l'emploi. Revue Actions et recherches sociales, 1991
 • Actes du colloque « Europe sociale » – Revue Travail, 1991
 • Les nouvelles technologies et le rôle de l'inspection du travail. Revue de droit social, 1992
 • Exclusion-Insertion. Semaine Sociale LAMY, 1992
 • Une femme dans l'arène. Editions du Rocher, 2006
 • Travail au bord de la crise de nerfs. Flammarion, 2010
 • Mon combat pour Paris. Quand la ville ose …. Flammarion, 2013

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Starosta Paříže
Předchůdce:
Bertrand Delanoë
2014 – dosud
Anne Hidalgová
Nástupce: