Anne Geddes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Anne Geddes
Narození15. září 1956 (67 let)
Queensland
Povolánífotografka, obchodnice, podnikatelka a kreslířka poštovních známek
OceněníŘád za zásluhy Nového Zélandu
Webová stránkawww.annegeddes.com
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Anne Geddes (* září 1956 v Austrálii) je australská fotografka, návrhářka a obchodnice žijící nyní na Novém Zélandu.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Anne Geddes, fotografka narozená v roce 1956 v Austrálii, žijící v Aucklandu na Novém Zélándu, si svou tvorbou získala srdce mnoha lidí na celém světě. Její díla, tak úspěšná na poli komerčním, se setkávají i mezi odborníky s velice kladnou kritikou, čehož jsou dokladem mnohá ocenění, jež získala na světových výstavách profesionálních fotografů.

Je pověstná svými stylizovanými snímky dětí. Na jejích fotografiích jsou děti většinou oblečené jako fiktivní postavy, víly, pohádková zvířátka nebo květiny. Její práce je extrémně idealizovaná: děti na jejich fotografiích téměř vždy spí nebo se dívají nepřítomně do prázdna, jako by byly v mateřském lůně.

Její práce s dětmi zrcadlí radost a lásku, kterou našla v těch, jež tvoří budoucnost naší planety. K tomu všemu sama říká: „Možnost zachytit na filmu tu nevinnost, důvěru a štěstí, tak vlastní těm nejmenším, v sobě skrývá velkou zodpovědnost. Je to práce, která mě naplňuje každý den pocitem radosti a osobního uspokojení.“

Anne Geddes je jedna z nejvíce respektovaných a úspěšných profesionálních fotografů na světě. Její fotografie dětí jsou vizuální prezentací její víry v to, že musíme chránit a milovat všechny děti. Staly se ikonami oslavy narození a života což můžeme vidět na velmi úspěšných knihách, kalendářích, pohlednicích, fotoalbech a mnoha jiných produktech. Značka Anne Geddes je všeobecně respektována a oblíbená.

Mnoho z jejích fotografií je mezinárodně publikováno v prestižních časopisech, jako je americký „Life Magazine“, německé „Tempo“, britský „London Sunday Mirror“, a v neposlední řadě i ve světovém „Sunday Magazine“.

Její práce je vydávána v 77 zemích od Ameriky, přes Evropu, Spojené království, Austrálii, Nový Zéland, Afriku a Asii. Knihy Anne Geddes se prodávaly ve více než 15 miliónovém nákladu a byly přeloženy do 20 jazyků: arabštiny, brazilštiny, portugalštiny, čínštiny, češtiny, nizozemštiny, angličtiny, finštiny, francouzštiny, němčiny, řečtiny, maďarštiny, islandštiny, italštiny, japonštiny, litevštiny, norštiny, polštiny, portugalštiny, slovenštiny a španělštiny. Její internetové stránky, annegeddes.com, přitahuje více než 3,5 miliónů návštěvníků ročně z více než 200 zemí.

Jedním z jejích cílů je, aby byly fotografie dětí obecně přijaty jako druh umění, který může legitimně soutěžit s jakýmkoliv jiným druhem profesionální fotografické tvorby.

Anne Geddes také navrhuje kolekce oděvů pro malé děti a těhotné ženy. Její dětská kolekce oděvů a doplňků pro děti od narození do 24 měsíců byla vydaná v listopadu 2001. . Další kolekce oděvů „Baby Bear Collection“ byla vydaná v říjnu 2003. Následoval „Ladybug collection“ v roce 2005, inspirovaný roky zážitků s nově narozenými dětmi a rozhovory s jejich matkami. První prodejní obchod Anne Geddes se otevřel na podzim roku 2005 v Downtown Disney Distrikt v Anaheim v Kalifornii. Anne Geddes je vdaná za svého dlouholetého přítele a obchodního partnera Kela. Společně vychovávají čtyři děti.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V roce 1997 Anne Geddes získala členství v Professional Photographers of America a čestné členství v Novozélandském institutu profesionálních fotografů (NZIPP).

V roce 2004 a 2005 použila francouzská státní pošta La Poste čtyři její fotografie pro poštovní známky.

Vydané knihy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]