Anna Saloména Hradišťská z Hořovic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Anna Saloména Hradišťská z Hořovic
Úmrtíříjen 1632
ChoťKryštof Harant z Polžic a Bezdružic
Heřman Czernin z Chudenic
DětiJan Vilém Harant z Polžic a Bezdružic
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Anna Saloména Hradištská z Hořovic (? – říjen 1632) byla česká šlechtična, manželka dvou významných českých šlechticů spojených s obdobím třicetileté války.

Život[editovat | editovat zdroj]

Anna Saloména byla nejmladší dcerou Jana Hradištského z Hořovic na Hradišti, Vildštejně a Žďáru a jeho manželky Anny Pauzarové z Michnic. Pocházela z váženého rodu a byla bohatá.[zdroj?] Dne 16. listopadu 1609 se stala třetí manželkou Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic.[1] Manželství trvalo 12 let a skončilo 21. června 1621 Harantovou popravou na Staroměstském náměstí v Praze. V pobělohorské době měla jako vdova po popraveném Harantovi značně složitý život a musela svým potomkům hájit jejich nárok na otcovy majetky. Dne 9. února[zdroj?] 1625 se podruhé provdala – stala se druhou manželkou Heřmana Václava Černína z Chudenic. Zemřela v říjnu 1632.[1]

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Všechny děti pocházely z manželství s Kryštofem Harantem z Polžic a Bezdružic.

Jan Václav byl podplukovníkem v císařském vojsku. Leopold Jiří byl plukovníkem císařského vojska (zastřelen v roce 1652) a u dvora měl úřad nejvyššího stolníka (truksasa). Václav Rudolf vstoupil k augustiniánům a zemřel jako převor u sv. Václava na Novém městě pražském. Sybilla zemřela nejdříve po 9. srpnu 1625, kdy Anna Saloména postoupila veškerý svůj movitý i nemovitý majetek svému druhému manželovi Heřmanu Černínovi pod podmínkou, že „by jejím dětem z prvního manželství Harantům Janu Vilémovi, Leopoldu Jiříkovi, Václavu Rudolfovi a Sybille vyplatil na rovné díly (po 25 000 kop grošů) 100 000 kop grošů míšenských, které na statku Pecce pojištěny byly“.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Kde byl pohřben Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic ? :: ulrychova-archeolog. ulrychova-archeolog.webnode.cz [online]. [cit. 2020-11-02]. Dostupné online. 
  2. TISCHER, František. Heřman hrabě Černín z Chudenic: Obraz ze života a činnosti jeho. 1903. vyd. [s.l.]: [s.n.] 314 s. S. 61, 70–71.