Přeskočit na obsah

Anna Kingsfordová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Anna Kingsfordová
Narození16. září 1846
Londýn
Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Úmrtí22. února 1888 (ve věku 41 let)
Londýn
Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Příčina úmrtítuberkulóza
Místo pohřbeníSt Eata's Church, Atcham
Alma materPařížská univerzita
Povoláníbásnířka, filozofka, lékařka, romanopiskyně, spisovatelka, teosof, sufražetka, feministka a aktivistka
PříbuzníIsabel Bonus (neteř)
Webwww.anna-kingsford.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anna Kingsfordová, rozená Bonusová (16. září 1846 Londýn22. února 1888 Londýn) byla britská lékařka, publicistka a aktivistka za práva žen a proti týrání zvířat.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v zámožné obchodnické rodině, byla nejmladší z dvanácti dětí. V dětství projevovala všestranné nadání a sklon k mystickým vizím, ve třinácti letech napsala román o pronásledování křesťanů v císařském Římě.[1] V roce 1867 se provdala za svého bratrance, anglikánského pastora Algernona Godfreya Kingsforda, měli jednu dceru jménem Eadith a žili ve vesnici Atcham v Shropshire. V roce 1870 konvertovala k římskokatolické církvi.[2]

Vydala naučné spisy Health, beauty, and the toilet, Letters to ladies from a lady doctor a The perfect way or the Finding of Christ, sbírku básní River Reeds a autobiograficky laděný román In My Lady’s Chamber (pod pseudonymem Colossa). Spolu s Frances Power Cobbeovou vydávala časopis The Lady's Own Paper, vedla také intenzivní přednáškovou činnost. Usilovala o to, aby ženy měly volební právo, mohly nakládat se svým majetkem a svobodně si vybírat vzdělání a povolání. Požadovala také zákaz štvanic na zvěř a vivisekce, propagovala vegetariánství a abstinenci.[3] V roce 1880 se stala jednou z prvních anglických promovaných lékařek, i když se během studia odmítala zúčastnit pokusů na zvířatech.[4] V Londýně provozovala lékařskou praxi, oblíbenou zejména u žen, které obtížně komunikovaly s mužskými doktory. Pohybovala se v teosofických kruzích, nesdílela však jejich odklon od křesťanství a v roce 1884 založila Hermetickou společnost, z níž později vznikl Hermetický řád Zlatého úsvitu.[5] Jejím nejbližším spolupracovníkem byl Edward Maitland, který napsal její biografii.

Její náboženská exaltovanost se prolínala s odporem k násilí na zvířatech, které považovala za projev utlačitelského patriarchátu. Označila Clauda Bernarda za černého mága a po jeho smrti tvrdila, že ho sama zahubila svým soustředěným spirituálním úsilím.[6] Osobně také vyhrožovala Louisi Pasteurovi.

Celý život se potýkala s chatrným zdravím, zemřela ve věku 41 let na tuberkulózu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. A Brief Biography of Dr. Anna Kingsford. victorianweb.org [online]. [cit. 2022-06-29]. Dostupné online. 
  2. WHITE, Rosalind. The Strange Story of Anna Kingsford. The Cabinet of Curiosity [online]. 2016-05-18 [cit. 2022-06-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. History of Vegetarianism - Anna Kingsford M.D. (1846-1888). ivu.org [online]. [cit. 2022-06-29]. Dostupné online. 
  4. PURDUE, Melissa. Anna Kingsford’s Spiritual Thunderbolt – Journal of Victorian Culture Online [online]. [cit. 2022-06-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Dennis Denisoff, “The Hermetic Order of the Golden Dawn, 1888-1901” | BRANCH [online]. [cit. 2022-06-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. History of Anna Kingsford and the Spiritual Thunderbolt Part 3. www.trivia-library.com [online]. [cit. 2022-06-29]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]