Anna Göldi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anna Göldi
Anna Göldi.jpg
Narození 24. října 1734
Sennwald, Švýcarsko
Úmrtí 13. června 1782 (ve věku 47 let)
Glarus, Švýcarsko
Příčina úmrtí poprava stětím
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anna Göldi nebo Göldin, (1734, Sennwaldčerven 1782, Glarus) švýcarská žena, jež je považována za „poslední evropskou popravenou čarodějnici“.

Anna pocházela z chudých poměrů a živila se jako služebná. Byla velmi krásná žena, která svobodně nechala proudit svoji ženskou sexualitu a tim byla pro muže velmi přitažlivá.[zdroj?] Měla dvě děti, první zemřelo krátce po narození. Anna Göldi byla odsouzena za vraždu svého dítěte.

Později pracovala jako služebná u lékaře ze švýcarského kantonu Glarus. Anna s ním otěhotněla. I přesto u něj stále sloužila až do doby, kdy jeho manželská dcera onemocněla. Anna se nabídla, že jejich dceři pomůže (vyznala se v bylinkách a mastech). Použila bylinný lektvar a do nohou jí vetřela mast. Dívce se za pár dní ulevilo. I přesto byla Anna svým zaměstnavatelem propuštěna. To mu ale nestačilo a tak ji spolu s představiteli protestanské církve obvinil z čarodějnictví. Byla dlouhodobě a bolestivě mučena (ruce ji svazovali za zády a vytahovali ji do výšky, přičemž nohy měla připevněny k těžkým kamenům...atd.) Na základě těchto událostí se přiznala ke všemu, k čemu bylo očekáváno, že se přizná. Soud ji usvědčil a v roce 1782 byla sťata. Tehdejší společnost byla velice znechucena tímto soudem, neboť již hony na čarodejnice dávno skončily. Anna se stala poslední obětí tohoto davového šílenství.

V roce 2008 parlament kantonu ženu posmrtně rehabilitoval a její odsouzení označil za justiční vraždu.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]