Anna Göldi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Anna Göldi
Anna Göldi.jpg
Narození 24. října 1734
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ29786808
Úmrtí 13. června 1782 (ve věku 47 let)
Glarus
Příčina úmrtí poprava stětím
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anna Göldi nebo Göldin, (1734, Sennwaldčerven 1782, Glarus) švýcarská žena, jež je považována za „poslední evropskou popravenou čarodějnici“.

Anna pocházela z chudých poměrů a živila se jako služebná. Byla velmi krásná žena, která svobodně nechala proudit svoji ženskou sexualitu a tim byla pro muže velmi přitažlivá.[zdroj?] Měla dvě děti, první zemřelo krátce po narození. Anna Göldi byla odsouzena za vraždu svého dítěte.

Později pracovala jako služebná u lékaře ze švýcarského kantonu Glarus. Anna s ním otěhotněla. I přesto u něj stále sloužila až do doby, kdy jeho manželská dcera onemocněla. Anna se nabídla, že jejich dceři pomůže (vyznala se v bylinkách a mastech). Použila bylinný lektvar a do nohou jí vetřela mast. Dívce se za pár dní ulevilo. I přesto byla Anna svým zaměstnavatelem propuštěna. To mu ale nestačilo a tak ji spolu s představiteli protestanské církve obvinil z čarodějnictví. Byla dlouhodobě a bolestivě mučena (ruce ji svazovali za zády a vytahovali ji do výšky, přičemž nohy měla připevněny k těžkým kamenům...atd.) Na základě těchto událostí se přiznala ke všemu, k čemu bylo očekáváno, že se přizná. Soud ji usvědčil a v roce 1782 byla sťata. Tehdejší společnost byla velice znechucena tímto soudem, neboť již hony na čarodejnice dávno skončily. Anna se stala poslední obětí tohoto davového šílenství.

V roce 2008 parlament kantonu ženu posmrtně rehabilitoval a její odsouzení označil za justiční vraždu.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.novinky.cz/clanek/148470-evropane-ocistili-posledni-popravenou-carodejnici.html