Anna Coleman Ladd

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anna Coleman Ladd
Anna Coleman Ladd (1878-1939).jpg
Narození 15. července 1878
Filadelfie,Spojené státy americké
Úmrtí 3. června 1939 (ve věku 60 let)
Boston, Spojené státy americké
Povolání umělkyně, sochařka
Ocenění Řád čestné legie
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Anna Ladd pracuje na masce s vojákem, který byl zraněn v obličeji
Socha Triton Babies v Bostonském parku

Anna Coleman Watts Ladd (15. července 1878 Filadelfie3. června 1939 Boston) byla americká umělkyně a sochařka, která během první světové války pomáhala zlepšením vzhledu vojákům, kteří byli znetvořeni.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodila se ve Filadelfii, ale vzdělání získala v Evropě, kde studovala sochařství v Paříži a Římě. V roce 1905 se přestěhovala do Bostonu, kde se provdala za lékaře Maynarda Ladda. V roce 1917 se Ladd společně se svým manželem přestěhovala do Francie, kde se seznámila se sochařem Francisem Derwentem Woodem z pařížského Oddělení masek pro znetvořené obličeje. Wood založil studio Tin Noses Shop, aby poskytl kosmetické masky pro vojáky, kteří byli v první světové válce znetvořeni v obličeji, a kterým již tehdejší lékaři nebyli schopni více pomoci. Posléze si Coleman Ladd otevřela pod Americkým Červeným křížem vlastní maskové studio Studio for Portrait-Masks. Za dobu své činnosti vyrobila téměř stovku masek. Po konci války přestal Červený kříž její činnost dotovat, studio bylo zavřeno a Anna se vrátila do Bostonu, kde pokračovala ve své umělecké tvorbě. V roce 1936 odešla Ladd se svým manželem do Kalifornie, kde v roce 1939 zemřela.

Práce[editovat | editovat zdroj]

Anna udělala vojákovi odlitek znetvořené tváře z hlíny nebo plastelíny. Tato forma byla potom použita pro výrobu protézy z extrémně tenké galvanizované mědi. Protéza byla poté natřena smaltem, který připomínal tón pleti. Ladd použila skutečné vlasy, aby vytvořila řasy, obočí a knír. Protéza byla připevněna k obličeji tenkými strunami nebo brýlemi. V roce 1932 byla za svoji práci oceněna Řádem čestné legie, nejvyšším francouzským státním vyznamenáním. Její socha Triton Babies je součástí fontány v Bostonském parku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anna Coleman Ladd na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]