Anna Bowes-Lyon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anna Bowes-Lyon
vikomtesa Ansonová
dánská princezna
Manžel Thomas Anson
Jiří Valdemar Dánský
Úplné jméno Anne Ferelith Fenella
Narození 4. prosince 1917
Washington, D.C.
Úmrtí 26. září 1980 (62 let)
Londýn
Potomci Patrick Anson, 5. hrabě z Lichfieldu
Elizabeth Georgiana Ansonová
Otec John Bowes-Lyon
Matka Fenella Hepburn-Stuart-Forbes-Trefusisová
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anna Bowes-Lyon (také Anne Ansonová, vikomtesa Anson nebo princezna Anna Dánská; 4. prosince 191726. září 1980) byla matkou královského fotografa Patricka Ansona, 5. hraběte z Lichfieldu a lady Elizabeth Ansonové, sestřenicí Alžběty II. a druhým sňatkem dánskou princeznou.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Anne Ferelith Fenella Bowes-Lyon se narodila ve Washingtonu, D.C. jako dcera Johna Bowes-Lyon a jeho manželky Fenelly Hepburn-Stuart-Forbes-Trefusisové, dcery Charlese Hepburn-Stuart-Forbes-Trefusise, 21. barona Clinton. Anna měla tři sestry, z nichž dvě, Nerissa a Katherine, byly později známé jako "královniny skryté sestřenice". V roce 1941 byly totiž dány do ústavní péče pro vážnou mentální retardaci.

Annin dědeček byl Claude Bowes-Lyon, 14. hrabě ze Strathmore a Kinghorne, otec její tety královny Elizabeth, královny matky, rozené Elizabeth Bowes-Lyon.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

Anna se 28. dubna 1938 provdala za podplukovníka Thomase Williama Arnolda Ansona. Jako její manžel držel zdvořilostní titul vikomta Ansona, a Anna byla po jejich svatbě nazývána vikomtesou Anson. V roce 1948 se rozvedli. Měli spolu dvě děti, čtyři vnoučata a čtyři pravnoučataː

16. září 1950 se Anna na Glamisu provdala za prince Jiřího Valdemara Dánského a stala se princeznou Annou Dánskou. Její druhý manžel byl pravnukem krále Kristiána IX. Dánského a Oskara II. Švédského.

Anna zemřela 26. září 1980 v Londýně na infarkt myokardu.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Anne of Denmark na anglické Wikipedii.