Ann Rosener

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ann Rosener
Washington, D.C. Portrait of Ann Rosener, United States OWI8d29661v (cropped).jpg
Narození 25. listopadu 1914
Úmrtí 19. května 2012 (ve věku 97 let)
Menlo Park
Alma mater Smith College
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Typická fotografie autorky

Ann Rosener[1] (25. listopadu 191419. května 2012) byla americká fotografka, která se specializovala na snímky obyčejných lidí v každodenním životě. Pracovala jako fotografka pro Works Progress Administration a ve společnosti Office of War Informations, která vznikla z instituce Farm Security Administration.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Patřila do skupiny talentovaných fotografů najatých Royem Strykerem právě v době, která je často nazývána "zlatým věkem dokumentární fotografie".[2] Společnost FSA byla vytvořena v USA v roce 1935 v rámci New Deal. Jejím úkolem bylo v krizi pomáhat proti americké venkovské chudobě. FSA podporovalo skupování okrajových pozemků, práci na velkých pozemcích s moderními stroji a kolektivizaci. Se vstupem USA do druhé světové války však nastala změna: projekt FSA dostal jiné jméno – Office of War Informations (OWI) – a také jiný program. Ve válce musela propaganda ukazovat, jak jsou Spojené státy silné a ne jaké mají potíže. V roce 1948, kdy organizace zanikla, byla dokonce snaha pořízené dokumenty zničit, aby nemohly být použity pro propagandu komunistickou.[3]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Portrét autorky na stránkách Library of Congress
  2. CDS Exhibits. cds.aas.duke.edu [online]. [cit. 01-03-2012]. Dostupné v archivu pořízeném dne 12-10-2008. 
  3. PETÁK. diplomová práce [online]. Opava: Slezská univerzita, Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Institut tvůrčí fotografie [cit. 2009-03-05]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]