Ann Rosener

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ann Rosener
Narození 25. listopadu 1914
Úmrtí 19. května 2012 (ve věku 97 let)
Menlo Park
Alma mater Smith College
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Typická fotografie autorky

Ann Rosener[1] (25. listopadu 191419. května 2012) byla americká fotografka, která se specializovala na snímky obyčejných lidí v každodenním životě. Pracovala jako fotografka pro Works Progress Administration a ve společnosti Office of War Informations, která vznikla z instituce Farm Security Administration.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Patřila do skupiny talentovaných fotografů najatých Royem Strykerem právě v době, která je často nazývána "zlatým věkem dokumentární fotografie".[2] Společnost FSA byla vytvořena v USA v roce 1935 v rámci New Deal. Jejím úkolem bylo v krizi pomáhat proti americké venkovské chudobě. FSA podporovalo skupování okrajových pozemků, práci na velkých pozemcích s moderními stroji a kolektivizaci. Se vstupem USA do druhé světové války však nastala změna: projekt FSA dostal jiné jméno – Office of War Informations (OWI) – a také jiný program. Ve válce musela propaganda ukazovat, jak jsou Spojené státy silné a ne jaké mají potíže. V roce 1948, kdy organizace zanikla, byla dokonce snaha pořízené dokumenty zničit, aby nemohly být použity pro propagandu komunistickou.[3]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Portrét autorky na stránkách Library of Congress
  2. CDS Exhibits
  3. PETÁK. diplomová práce [online]. Opava: Slezská univerzita, Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Institut tvůrčí fotografie, [cit. 2009-03-05]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]