Anhuilong diboensis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAnhuilong diboensis
Stratigrafický výskyt: Střední jura, asi před 170 mil. let
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Sauropodomorpha
Infrařád Sauropoda
Čeleď Mamenchisauridae
Rod Anhuilong
Ren et al., 2018
Binomické jméno
Anhuilong diboensis
Ren et al., 2018
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anhuilong diboensis ("drak z provincie An-chuej") byl druh velkého dlouhokrkého sauropodního dinosaura z čeledi Mamenchisauridae, žijícího v období střední jury (asi před 170 miliony let) na území současné východní Číny. Formálně byl typový druh A. diboensis popsán trojicí čínských paleontologů v roce 2018.[1] Tento druh je důkazem, že čeleď mamenchisauridů byla v období střední jury již značně rozšířenou a evolučně úspěšnou skupinou.

Fosilní materiál[editovat | editovat zdroj]

Z tohoto sauropodního dinosaura byla objevena kompletní levá pažní kost (humerus) a dále loketní (ulna) a vřetenní (radius) kost. Všechny fosilie patřily jedinému exempláři, který se kombinací svých anatomických znaků liší od ostatních dosud popsaných mamenchisauridů, a byl proto pro něho stanoven nový rod a druh.

Příbuzenství[editovat | editovat zdroj]

Nejbližším příbuzným tohoto rodu je zřejmě Huangshanlong a spolu s druhem Omeisaurus tianfuensis tvoří tyto taxony samostatný klad v rámci čeledi Mamenchisauridae.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Xin-Xin Ren, Jian-Dong Huang & Hai-Lu You (2018). The second mamenchisaurid dinosaur from the Middle Jurassic of Eastern China. Historical Biology. doi: 10.1080/08912963.2018.1515935