Andrewsarchus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Andrewsarchus

Popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: sudokopytníci (Artiodactyla)
Rod: †Andrewsarchus
Binomické jméno
Andrewsarchus mongoliensis
Pao, 1923
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Odlitek lebky andrewsarcha

Andrewsarchus mongoliensis je díky svým 5 až 6 m délky, 2 m v lopatkách a 600 kg považován za největšího dravého suchozemského savce, který kdy kráčel po zemském povrchu. Žil přibližně před 40 miliony lety (období svrchního eocénu) v oblasti dnešního Mongolska.

Nálezy[editovat | editovat zdroj]

Vše, co o tomto obrovitém predátorovi dnes víme, pochází z jedné jediné, přes 1 m dlouhé lebky, a několika fragmentům kostí (objevených asijskou expedicí v r. 1923; nyní uložených v Americkém muzeu přírodní historie v New Yorku). Podle některých vědců byl Andrewsarchus schopen vyvinout nejsilnější stisk čelistí mezi savci a mohl se tedy živit jak lovem velkých zvířat, tak jako mrchožrout pomocí ohromných, silně obroušených zubů.

Příbuzní[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli se Andrewsarchus vzhledem podobal vlku či medvědu, řadíme jej mezi tzv. Mesonychidy, primitivní předky dnešních kopytníků, což dokazuje také fakt, že místo drápů měl na krátkých robustních nohou jednoduchá kopýtka. Naneštěstí byl Andrewsarchus poslední druh této větve. V současné době probíhají DNA testy pro potvrzení pravdivosti teorie o příbuznosti s koňmi či nosorožci.

Jméno[editovat | editovat zdroj]

Jméno získala tato bestie po veliteli výpravy a paleontologovi Royi C. Andrewsovi (18811930). V překladu jméno Andrewsarchus přímo znamená „Andrewsova bestie“. Sám Andrews je pokládán za vzor Indiana Jonese.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Andrewsarchus byl k vidění například v britském seriálu Putování s pravěkými zvířaty.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Prehistorie; nakl. Knižní klub 2009

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]