Andrej Bubnov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Andrej Bubnov
Andrei Sergeyevich Bubnov (1884-1938).jpg
Stranická příslušnost
Členství Komunistická strana Sovětského svazu

Narození 22. březnajul. / 3. dubna 1884greg.
Ivanovo-Voznesensk
Úmrtí 1. srpna 1938 (ve věku 54 let)
popraviště a hřbitov Kommunarka
Místo pohřbení popraviště a hřbitov Kommunarka
Alma mater Ruská státní zemědělská univerzita
Profese politik a vojenská osoba
Ocenění Řád rudého praporu
Leninův řád
Commons Kategorie Andrei Bubnov
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Andrej Sergejevič Bubnov (rusky Андрей Сергеевич Бубнов, 23. březnajul./ 4. dubna 1884greg., Ivanovo, Ruské impérium1. srpna 1938, Moskva, SSSR) byl bolševický vůdce a člen Levé opozice.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Bubnov na poštovní známce z roku 1984

Revolucionář[editovat | editovat zdroj]

Andrej Bubnov se narodil v Ivanovu do rodiny obchodníka. Studoval na moskevském agrárním institutu a v roce 1903 se připojil k Ruské sociálně demokratické dělnické straně. Když se téhož roku strana rozdělila na bolševiky a menševiky, dal Bubnov přednost prvně jmenované frakci.

V roce 1909 se Bubnov stal bolševickým agentem v Moskvě, ale následující rok byl uvězněn. Po propuštění začal organizovat stávky v Nižném Novgorodu a přispívat do stranického deníku Pravda.

Politik[editovat | editovat zdroj]

Roku 1916 byl Bubnov zatčen a poslán na Sibiř. Do Moskvy se vrátil po únorové revoluci. Připojil se k moskevskému sovětu a spolu se Zinověvem, Kameněvem, Leninem, Sokolnikovem, Stalinem a Trockým stal jedním ze sedmi členů politbyra. Jako člen vojenského revolučního výboru pomohl Bubnov organizovat říjnovou revoluci.

Během ruské občanské války se Bubnov připojil k Rudé armádě a bojoval na Ukrajinském frontu. Po Leninově smrti roku 1924 se stal členem Levé opozice.

Roku 1923 Bubnov podepsal Deklaraci 46, následující rok však podporoval Stalina, za což byl odměněn postem lidového komisaře pro vzdělávání, v němž nahradil Anatolije Lunačarského.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Roku 1937 byl Bubnov vyloučen z politbyra, později byl zatčen a 1. srpna 1938 popraven. Roku 1956 byl posmrtně rehabilitován.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Andrei Bubnov na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • heslo Bubnov, Andrej Sergejevič. In: kolektiv autorů, předseda redakce: Bohumil Kvasil. Malá československá encyklopedie. Praha: Encyklopedický institut ČSAV, 1984. Svazek 1. S. 596.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]