Andreas Mogensen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Andreas E. Mogensen
Mogensen v roce 2010
Mogensen v roce 2010
Astronaut ESA
Státní příslušnostDánsko
Datum narození2. listopadu 1976 (45 let)
Místo narozeníKodaň, DánskoDánsko Dánsko
Čas ve vesmíru9 dní, 20 hodin a 14 minut
MiseSojuz TMA-18M/Sojuz TMA-16M
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Andreas Enevold Mogensen, Ph.D. (* 2. listopadu 1976 Kodaň) je dánský inženýr a astronaut. Byl to první Dán, který letěl do vesmíru (v rámci programu Iriss).

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Kodani. Je ženatý a má jedno dítě. V Dánsku pracoval jako inženýr v oddělení výzkumu a rozvoje ve Vestas Wind Systems. Pracoval v Německu pro HE Space Operations spojené s misí Swarm jako navigační a kontrolní inženýr. Než ho Evropská kosmická agentura (ESA) vybrala, pracoval jako letecký inženýr v Surrey Vesmírném Centru, Univerzita v Surrey. Nyní žije v Austinu v Texasu.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Během své kariéry strávil Mogensen také nějaký čas v Thajsku, Singapuru, Portugalsku, Kongu a USA. Mezi jeho volnočasové aktivity patří rugby, horolezectví a potápění.

Mogensen byl v květnu 2009 vybrán Evropskou kosmickou agenturou, aby se stal prvním dánským astronautem. Po dokončení základního výcviku se v listopadu 2010 stal členem sboru astronautů ESA.

Dne 10. června 2014 NASA oznámila, že bude Mogensen sloužit jako zahraniční aquanaut v podvodní laboratoří Aquarius během podmořské výzkumné mise NEEMO 19, která začala 7. září 2014 a trvala sedm dní.

NASA NEEMO 19 Aquanaut Crew

Dne 2. září 2015 byl Mogensen vyslán se Sojuzem TMA-18M na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a přistál se Sojuzem TMA-16M o deset dní později. Cestoval ještě s dalším hostujícím letovým inženýrem, Ajdynem Aimbetovem. Jeho mise zahrnovala dálkové ovládání robota na Zemi a natáčení Red Sprites a Blue Jets blesky nad bouřkovými mraky řízenými ze Země. Mezi položkami, které si Andreas Mogensen vzal s sebou byly LEGO postavy a plakát na firmu Copenhagen Suborbitals. Sergej Volkov byl vzestupný pilot (TMA-18M) a Gennadij Padalka byl sestupný pilot (TMA-16M).

Mogensen při této misi provedl testování nových technologií a celé řady vědeckých experimentů.

Andreas Mogensen, velitel kosmické lodi Sojuz Gennadij Padalka a kazašský specialista Ajdyn Aimbetov přistáli zpět na Zemi v sobotu 12. září v 0:51h GMT (2:51 středoevropského času). Úspěšné přistání ve stepích Kazachstánu znamenalo završení jejich mise na Mezinárodní kosmickou stanici.

Andreas Mogensen odměnou za své úsilí obdržel Dánskou královskou medaili.

24. března 2022 oznámil ředitel Evropské kosmické agentury Josef Aschbacher letovou nominaci Andrease Mogensena na dlouhodobou misi na ISS. V rámci mise SpaceX Crew-7 by se měl stát prvním neamerickým pilotem lodi Crew Dragon. Start je plánován na rok 2023 nebo 2024.[1]

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

  • O-Levels na Rygaards International School v Dánsku, 1993
  • International studentereksamen v Kodaňské mezinárodní škole v Dánsku, 1995
  • Magisterský titul v inženýrských vědách (Master of Engineering) v oboru letecké inženýrství na Imperial College v Londýně, 1999
  • Titul Ph.D. v oboru letecké inženýrství na Texaské univerzitě v Austinu, 2007

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MAJER, Dušan. V Crew Dragonu poletí další Evropan [online]. kosmonautix.cz, 2022-03-24 [cit. 2022-04-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Andreas Mogensen na Wikimedia Commons