Andreas Mogensen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Andreas E. Mogensen
Mogensen v roce 2010
Mogensen v roce 2010
Astronaut ESA
Státní příslušnost Dánsko
Datum narození 2. listopadu 1976 (43 let)
Místo narození Kodaň, DánskoDánsko Dánsko
Čas ve vesmíru 9 dní, 20 hodin a 14 minut
Mise Sojuz TMA-18M/Sojuz TMA-16M
Znaky misí Emblém posádky lodi Sojuz TMA-18M Emblém posádky lodi Sojuz TMA-16M
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Andreas Enevold Mogensen, Ph.D. (* 2. listopadu 1976 Kodaň) je dánský inženýr a astronaut. Byl to první Dán, který letěl do vesmíru (v rámci programu Iriss).

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Kodani. Je ženatý a má jedno dítě. V Dánsku pracoval jako inženýr v oddělení výzkumu a rozvoje ve Vestas Wind Systems. Pracoval v Německu pro HE Space Operations spojené s misí Swarm jako navigační a kontrolní inženýr. Než ho Evropská kosmická agentura (ESA) vybrala, pracoval jako letecký inženýr v Surrey Vesmírném Centru, Univerzita v Surrey. Nyní žije v Austinu v Texasu.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Během své kariéry strávil Mogensen také nějaký čas v Thajsku, Singapuru, Portugalsku, Kongu a USA. Mezi jeho volnočasové aktivity patří rugby, horolezectví a potápění.

Mogensen byl v květnu 2009 vybrán Evropskou kosmickou agenturou, aby se stal prvním dánským astronautem. Po dokončení základního výcviku se v listopadu 2010 stal členem sboru astronautů ESA.

Dne 10. června 2014 NASA oznámila, že bude Mogensen sloužit jako zahraniční aquanaut v podvodní laboratoří Aquarius během podmořské výzkumné mise NEEMO 19, která začala 7. září 2014 a trvala sedm dní.

NASA NEEMO 19 Aquanaut Crew

Dne 2. září 2015 byl Mogensen vyslán se Sojuzem TMA-18M na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a přistál se Sojuzem TMA-16M o deset dní později. Cestoval ještě s dalším hostujícím letovým inženýrem, Ajdynem Aimbetovem. Jeho mise zahrnovala dálkové ovládání robota na Zemi a natáčení Red Sprites a Blue Jets blesky nad bouřkovými mraky řízenými ze Země. Mezi položkami, které si Andreas Mogensen vzal s sebou byly LEGO postavy a plakát na firmu Copenhagen Suborbitals. Sergej Volkov byl vzestupný pilot (TMA-18M) a Gennadij Padalka byl sestupný pilot (TMA-16M).

Mogensen při této misi provedl testování nových technologií a celé řady vědeckých experimentů.

Andreas Mogensen, velitel kosmické lodi Sojuz Gennadij Padalka a kazašský specialista Ajdyn Aimbetov přistáli zpět na Zemi v sobotu 12. září v 0:51h GMT (2:51 středoevropského času). Úspěšné přistání ve stepích Kazachstánu znamenalo završení jejich mise na Mezinárodní kosmickou stanici.

Andreas Mogensen obrdžel Dánskou královskou medaili odměnou za jeho úsilí.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

  • O-Levels na Rygaards International School v Dánsku, 1993
  • International studentereksamen v Kodaňské mezinárodní škole v Dánsku, 1995
  • Magisterský titul v inženýrských vědách (Master of Engineering) v oboru letecké inženýrství na Imperial College v Londýně, 1999
  • Titul Ph.D. v oboru letecké inženýrství na Texaské univerzitě v Austinu, 2007

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Andreas Mogensen ve Wikimedia Commons