Andreas Mogensen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Andreas E. Mogensen
ESA Astronaut Andreas Mogensen, Dánsko
ESA Astronaut Andreas Mogensen, Dánsko
ESA
Státní příslušnost Dánsko
Datum narození 2. listopadu 1976 (43 let)
Místo narození Kodaň, DánskoDánsko Dánsko
Čas ve vesmíru 9 dní, 20 hodin a 14 minut
Mise Sojuz TMA-18M/Sojuz TMA-16M
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Andreas Enevold Mogensen, Ph.D. (* 2. listopadu 1976 Kodaň) je dánský inženýr a astronaut. Byl to první Dán, který letěl do vesmíru (v rámci programu Iriss).

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Kodani. Je ženatý a má jedno dítě. V Dánsku pracoval jako inženýr v oddělení výzkumu a rozvoje ve Vestas Wind Systems. Pracoval v Německu pro HE Vesmírné Operace spojené se SWARM misí jako navigační a kontrolní inženýr. Než ho ESA (European Space Agency) vybrala, pracoval jako letecký inženýr v Surrey Vesmírném Centru, Univerzita v Surrey. Nyní žije v Kolínu nad Rýnem v Německu.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Během své kariéry strávil Mogensen také nějaký čas v Thajsku, Singapuru, Portugalsku,Kongu a USA. Mezi jeho volnočasové aktivity patří rugby, horolezectví a potápění.

Mogensen byl vybrán, aby se stal prvním Dánským astronautem v květnu 2009 Evropskou Kosmickou Agenturou (ESA). Po dokončení zahajovacího výcviku se v listopadu 2010 stal členem Evropského Astronautského sboru.

Dne 10. června 2014 NASA oznámila, že bude Mogensen sloužit jako zahraniční aquanaut v podvodní laboratoří Aquariusběhem podmořské výzkumné mise NEEMO 19, která začala 7. září 2014 a trvala sedm dní.

NASA NEEMO 19 Aquanaut Crew

Dne 2. září 2015 byl Mogensen vyslán se Soyuz TMA-18M na Mezinárodní Vesmírnou Stanici(ISS) a přistál s Soyuz TMA-16M o deset dní později. Cestoval ještě s dalším hostujícím letovým inženýrem, Aidynem Aimbetovem. Jeho mise zahrnovala dálkové ovládání robota na Zemi a natáčení Red Sprites a Blue Jets blesky nad bouřkovými mraky řízenými ze Země. Mezi položkami, které si Andreas Mogensen vzal sebou byli LEGO postavy a plakát na firmu Copenhagen Suborbitals. Sergey Volkov byl vzestupný pilot(TMA-18M) a Gennady Padalka byl sestupný pilot(TMA-16M).

Mogensen při této misi provedl testování nových technologií a celé řady vědeckých experimentů.

Andreas Mogensen, velitel kosmické lodi Sojuz Gennadij Padalka a kazašský specialista Ajdyn Ajmbětov přistáli zpět na Zemi v sobotu 12. září v 0:51h GMT (2:51 středoevropského času). Úspěšné přistání ve stepích Kazachstánu znamenalo završení jejich mise na Mezinárodní kosmickou stanici.

Andreas Mogensen obrdžel Dánskou královskou medaili odměnou za jeho úsilí.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

  • O-Levels na Rygaards International School v Dánsku, 1993
  • International studentereksamen v Kodaňské mezinárodní škole v Dánsku, 1995
  • Magisterský titul v inženýrských vědách (Master of Engineering) v oboru letecké inženýrství na Imperial College v Londýně, 1999
  • Titul Ph.D. v oboru letecké inženýrství na Texaské univerzitě v Austinu, 2007

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]