Přeskočit na obsah

André Milongo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
André Milongo
Stranická příslušnost
ČlenstvíUnion for Democracy and the Republic

Narození20. října 1935
Konžská republika
Úmrtí23. července 2007 (ve věku 71 let)
Paříž
Alma materÉcole Nationale d'Administration (1962–1964)
Nancyská univerzita
Profesepolitik
CommonsAndré Milongo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

André Ntsatoubantou Milongo (20. října 1935 Mankondi23. července 2007 Paříž) byl politikem Konžské republiky a jejím premiérem v letech 19911992. Byl prvním politikem demokratického období Konga a je pokládán za původce zorganizování prvních demokratických prezidentských voleb v Kongu.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

André Milongo se jako nejmladší z devíti dětí narodil ve vesnici Mankondi v okresu Boko severozápadně od hlavního města Brazzaville. Sám měl sedm dětí a šest vnoučat. Milongo zastával myšlenku etnické rovnosti a lásky a jeho politickým vzorem byl v mládí bývalý prezident Pobřeží slonoviny Félix Houphouët-Boigny.

Po studiích základní a střední školy v Brazzaville odešel Milongo studovat do Francie, kde získal magisterský diplom práv na univerzitě v Nancy. Poté studoval na École Nationale d'Administration (ÉNA) v Paříži, kterou absolvoval v roce 1964 jako jeden ze čtyř konžských občanů, kteří touto školou prošli. Jeho spolužákem zde byl mj. bývalý tožský premiér Edem Kodjo.

Milongo předním africkým ekonomem[editovat | editovat zdroj]

Politickou dráhu začal v roce 1964, kdy byl pověřen řízením státní pokladny. V tomto úřadě setrval pět let a přísnost, s jakou si vedl, často vedly ke sporům s vládními kruhy. V roce 1970 se stal Milongo ředitelem zahraničních investic země a ministrem plánování. Za vládnutí prezidenta Mariena Ngouabiho byl ekonomickým poradcem dvou premiérů. Od roku 1976 byl sedm let ve vedení Africké rozvojové banky, sídlící v Pobřeží slonoviny, poté pracoval ve vedení Světové banky a americkém Washingtonu.

V křesle premiéra[editovat | editovat zdroj]

Po kolapsu sovětského modelu komunismu počátkem devadesátých let se Kongo dostalo spolu s jinými africkými zeměmi na pokraj ekonomického zhroucení. André Milongovi, který byl prvním demokraticky nastoleným premiérem Konga, připadla úloha změnit ekonomiku budovanou po sovětském vzoru na hospodářství kapitalistické. Jako premiér převzal i ministerstva ropného průmyslu a obrany a pod jeho vedením se situace v zemi stabilizovala; byly vypsány prezidentské volby, v nichž vyhrál Pascal Lissouba. Jako prezidentský kandidát v těchto volbách Milongo obsadil čtvrté místo s 10 % hlasů.

Poslední léta[editovat | editovat zdroj]

Jako předseda parlamentu během první krátké občanské války v roku 1993 dosáhl dojednání příměří mezi znesvářenými stranami vedenými B. Kolelasem a Pascalem Lissoubou. Milongo zemi neopustil ani po druhé občanské válce v roce 1997, která znemožnila další dohodu mezi stranami konfliktu a vedla k násilnému uchopení moci Denisem Sassou-Nguessou. Milongo byl znovu zvolen do parlamentu, ale odmítl stát v jeho čele.

V roce 2002 odstoupil den před prezidentskými volbami odstoupil z kandidátky. Téhož roku byl zvolen poslancem do parlamentu za okres Boko. V roce 2007 znovu kandidoval, ale byl poražen. Nato těžce onemocněl a skonal v Paříži 23. července 2007.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Seznam premiérů Republiky Kongo
Předchůdce:
Louis Sylvain Goma
19911992
André Milongo
Nástupce:
Stéphane Maurice Bongho-Nouarra