André Lhote

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
André Lhote
André Lhote v roce 1925, foto Edmond Boissonnet
André Lhote v roce 1925, foto Edmond Boissonnet
Narození5. července 1885
Bordeaux, FrancieFrancie Francie
Úmrtí24. ledna 1962 (ve věku 76 let)
Paříž, FrancieFrancie Francie
Místo pohřbeníHřbitov Montparnasse
BydlištěBordeaux (1885–1907)
Paříž (od 1907)
Alma materécole des beaux-arts de Bordeaux
Povolánímalíř
Oceněnírytíř Řádu čestné legie
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

André Lhote (5. července 1885 Bordeaux24. ledna 1962 Paříž) byl francouzský malíř, představitel kubismu a velmi vlivný učitel a teoretik modernistického hnutí ve Francii.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Lhote se narodil v Bordeaux a od dvanácti let se učil řezbářství a sochařství ve dřevě u místního výrobce nábytku. V roce 1898 se zapsal na École des Beaux-Arts v Bordeaux a do roku 1904 zde studoval sochařství. V roce 1905 se rozhodl věnovat malbě a otevřel si vlastní ateliér. V roce 1907 přesídlil do Paříže, kde tvořil pod vlivem Gauguina a Cézanna. První samostatnou výstavu měl v roce 1910 v Galerie Druet.

Jeho práce zpočátku vznikaly pod vlivem fauvismu, ale od roku 1912 jsou v nich stále patrnější prvky kubismu, ale vždy zároveň pod vlivem klasického malířství, byl mj. velkým ctitelem Ingrese. V roce 1912 se připojil ke skupině Section D'Or (Zlatý řez) a spolu s ní vystavoval své práce.

Tři své práce vystavil na Salonu nezávislých v roce 1913.

Po 1. světové válce se připojil ke skupině kubistických umělců podporovaných galeristou Léoncem Rosenbergem. V roce 1918 spoluzaložil časopis Nouvelle Revue française, časopis o umění, ve kterém publikoval mj. své fejetony o dějinách umění.

V roce 1955 byl oceněn Grand Prix National de Peinture za celoživotní dílo.

Pedagogické působení[editovat | editovat zdroj]

V letech 1918-1920 působil jako učitel na Académie Notre-Dame des Champs, poté na Académie de la Grande Chaumière a zároveň i na své vlastní škole se sídlem v Rue d’Odessa na pařížském Montparnassu. Mezi jeho žáky William Klein, Tamara de Lempicka, Bertrand Dorny, Marcelle Rivier, Henri Cartier-Bresson, Dario Villalba, Robert Wehrlin, Lino Enea Spilimbergo, Julie van der Veen, Gwyneth Johnstone, Kuno Veeber, Simon Elwes, Adamson-Eric, Charlotte van Pallandt a další.

Od 30. let přednášel na řadě míst, mj. v Belgii, Velké Británii a Itálii, po roce 1950 také v Egyptě a Brazílii.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků André Lhote na anglické Wikipedii a André Lhote na polské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]