Andertonský lodní výtah

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Andertonský lodní výtah

Pohled z řeky na výtah
Poloha
Adresa , Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Souřadnice
Andertonský lodní výtah
Andertonský lodní výtah
Další informace
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Andertonský lodní výtah propojuje dvě vodní cesty – řeku Weaver a kanál Trent and Mersey Canal. Nachází se v blízkosti vesnice Anderton u města Northwich v severním Cheshire na severozápadu Anglie.

Výtah překonává výškový rozdíl obou toků asi 15 m a nahrazuje soustavu zdymadel – řeka a kanál zde vedou příliš blízko sebe a pro zdymadla zde není dostatek místa.

Výtah byl postaven v roce 1875 podle návrhu Edwarda Leadera Williamse, hlavního projektanta splavnění řeky Weaver. Výtah pracoval na principu hydraulického pístového zdvihu dvou komor. Jako hydraulická kapalina byla použita voda z řeky.

V době uvedení do provozu byla konstrukce výtahu vysoká 18 m, 26 m dlouhá a 15 m široká. Každá z komor vážila prázdná 91 tun (plná vody 252 tun) a byla 23 m dlouhá, 4,7 m široká a 2,9 m hluboká.

Pohled ze břehu

Po 25 letech provozu však hydraulický systém podlehl korozi způsobenou přirozenou kyselostí vody řeky Weaver a byl nahrazen soustavou kladek s protizávažími, které poháněly elektromotory. Pohyb každé z komor se stal navzájem nezávislý. Tato přestavba probíhala v letech 19061908; nový mechanismus pohonu umožňoval provoz výtahu i během rekonstrukce.

Výtah byl používán až do roku 1983, kdy byl pro korozi pohonného systému vyřazen z provozu. V březnu 2002 byl výtah po celkové rekonstrukci (nákladem 7 miliónů liber) znovu uveden do provozu, je opět poháněn původním hydraulickým zdvihacím systémem. Kladkový mechanismus byl na výtahu také ponechán, ale k pohonu výtahu není používán.

V současnosti výtah slouží především jako turistická atrakce a pro turistické lodě.

Ve Spojeném království je v provozu pouze jeden další lodní výtah – Falkirk Wheel ve Skotsku.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anderton Boat Lift na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]