Přeskočit na obsah

Andertonský lodní výtah

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Andertonský lodní výtah
Pohled z řeky na výtah
Pohled z řeky na výtah
Základní informace
Výstavba1875
Poloha
AdresaAnderton with Marbury, Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Souřadnice
Map
Další informace
Kód památky1021152
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Andertonský lodní výtah propojuje dvě vodní cesty – řeku Weaver a kanál Trent and Mersey Canal. Nachází se v blízkosti vesnice Anderton u města Northwich v severním Cheshire na severozápadu Anglie.

Výtah překonává výškový rozdíl obou toků asi 15 m a nahrazuje soustavu zdymadel – řeka a kanál zde vedou příliš blízko sebe a pro zdymadla zde není dostatek místa.

Výtah byl postaven v roce 1875 podle návrhu Edwarda Leadera Williamse, hlavního projektanta splavnění řeky Weaver. Výtah pracoval na principu hydraulického pístového zdvihu dvou komor. Jako hydraulická kapalina byla použita voda z řeky.

V době uvedení do provozu byla konstrukce výtahu vysoká 18 m, 26 m dlouhá a 15 m široká. Každá z komor vážila prázdná 91 tun (plná vody 252 tun) a byla 23 m dlouhá, 4,7 m široká a 2,9 m hluboká.

Pohled ze břehu

Po 25 letech provozu však hydraulický systém podlehl korozi způsobenou přirozenou kyselostí vody řeky Weaver a byl nahrazen soustavou kladek s protizávažími, které poháněly elektromotory. Pohyb každé z komor se stal navzájem nezávislý. Tato přestavba probíhala v letech 19061908; nový mechanismus pohonu umožňoval provoz výtahu i během rekonstrukce.

Výtah byl používán až do roku 1983, kdy byl pro korozi pohonného systému vyřazen z provozu. V březnu 2002 byl výtah po celkové rekonstrukci (nákladem 7 miliónů liber) znovu uveden do provozu, je opět poháněn původním hydraulickým zdvihacím systémem. Kladkový mechanismus byl na výtahu také ponechán, ale k pohonu výtahu není používán.

V současnosti výtah slouží především jako turistická atrakce a pro turistické lodě.

Ve Spojeném království je v provozu pouze jeden další lodní výtah – Falkirk Wheel ve Skotsku.

Související články

[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anderton Boat Lift na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]