Anders Berntsen Mol

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anders Berntsen Mol
Anders Berntsen Mol
Anders Berntsen Mol
Osobní informace
Datum narození2. července 1997 (24 let)
Místo narozeníStord, Norsko
StátNorskoNorsko Norsko
Výška200 cm
Hmotnost90 kg
PřezdívkaAndy
Klubové informace
Poziceblokař
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Olympijské kruhy Letní olympijské hry
zlato 2020 Tokio Beach
Mistrovství světa
bronz 2019 Hamburg Beach
Mistrovství Evropy
zlato 2018 Nizozemsko Beach
zlato 2019 Moskva Beach
zlato 2020 Jurmala Beach
FIVB Beach Volleyball World Tour
bronz 2017 2* Espinho
stříbro 2018 4* Itapema
bronz 2018 1* Baden
zlato 2018,2019 5* Gstaad
zlato 2018,2019 4* Tokio
zlato 2018,2019 5* Vídeň
zlato 2018 Hamburg Tour Finals
zlato 2018 4* Las Vegas
zlato 2019 4* Itapema
zlato 2019 4* Jinjiang
zlato 2019 4* Ostrava
stříbro 2019 4* Varšava
zlato 2019 1* Oslo
bronz 2019 Rome Tour Finals
zlato 2021 4* Cancún Hub 1+2

Anders Mol také Anders Berntsen Mol (* 2. července 1997 Stord) je norský plážový volejbalista, olympijský vítěz z roku 2021, když spolu s Christian Sandlie Sorumem opanovali Olympijské hry v Tokiu. Má ve sbírce i několik cenných kovů z turnajů světové série a také několik individuálních a týmových ocenění.

Beach volejbalová kariéra[editovat | editovat zdroj]

2013 - 2015: Národní turnaje a juniorská ME[editovat | editovat zdroj]

Plážový volejbal začal hrát jako teenager. Spolu s Martinem Olimstadem se v roce 2013 zúčastnil mistrovství Evropy do 18 let v Maladzečně Archivováno 28. 5. 2020 na Wayback Machine. Poté absolvoval celostátní i mezinárodní turnaje až do roku 2016 se svým bratrancem Mathiasem Berntsenem. V létě 2014 zaznamenali úspěch na národní tour, když ze 4 turnajů 2 vyhráli a z ostatních dvou si odvezli stříbro a bronz. Sezónu završili 25. místem na grandslamu konaném v norském Stavangeru. Následující rok získali 2 bronzové medaile na norských turnajích v Åmli a Kristiansandu. Na Evropském šampionátu 2015 do 22 let v Macedo de Cavaleiros obsadili 9. místo a v Larnace se v roce 2015 stali evropskými šampiony do 20 let Archivováno 28. 5. 2020 na Wayback Machine.

2016: Obhajoba titulu na ME do 20 let, titul na ME U22 a úspěch na majoru[editovat | editovat zdroj]

Sezónu 2016 začali s Berntsenem na Kish Island Open 2016 33. místem. Následně se umístili 4. na turnaji v Lucerně do 21 let a také na NEVZE. Poté odehrál Anders Mol 3 turnaje s Alexandrem Sørumem - ve dvou turnajích norské tour brali 3. místo z Osla a 2. místo z Askeru. Spolu s Alexandrem obhájil titul mistra Evropy do 20 let v tureckém městě Antalya. Následující 33. místo na majoru v Poreči vybojoval již zase s Mathiasem Berntsenem. Spolu pak získali ještě 1. místo na národním turnaji v Oslu, 2. místo v norském Fredrikstadu a 13. místo na Satellitu ve Vaduzu. Na zbytek sezóny se spojil s Alexandrovým bratrem Christianem Sørumem. Spolu zazářili na majoru v Klagenfurtu, kdy na jednom z nejkvalitněji obsazených turnajů světa urvali 5. místo. Následující turnaj NEVZA ve finském městečku Kuopio opanovali a jejich poslední turnaj sezóny, kterým bylo Mistrovství Evropy do 22 let, vyhráli, čímž se stali mistry Evropy v této věkové kategorii.

2017: Úspěchy na World Tour a žebříčkový posun[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2017 je jeho partnerem kromě několika turnajů Christian Sandlie Sørum. Spolu získali 9. místo na 3* turnaji v Moskvě. Evropský šampionát do 22 let konaný v rakouském Badenu a 5* turnaj světové série v Poreči. V Rakousku se stali vicemistry Evropy do 22 let, když ve finále podlehli 15:17 v tie-breaku ruskému týmu Stoyanovskiy/Yarzutkin. V Poreči prohráli v osmifinále, čímž obsadili 9. místo. Na CEV Masters v Lublani dokráčel po boku Christiana Søruma k vítězství. Následující 2* turnaj v Espinhu hrál opět se svým bratrancem Mathiasem a skončili zde na 3. místě, čímž získali svou první medaili na světové tour. Na svém prvním dospělém ME dohráli se Sørumem ve čtvrtfinále když nestačili na pozdější vítěze Lupa/Nicolaie. V NEZVE konané v Oslu prohráli Anders Mol a Mathias Berntsen ve finále. Poslední turnaj roku 2017 byl pro Anderse 1* turnaj v Montpellier, kde se spolu s Christianem rozloučili se sezónou 5. místem. Po sezóně byl Anders Mol vyhlášen Nováčkem roku.

2018: 5 turnajových titulů v řadě na World Tour a světové jedničky[editovat | editovat zdroj]

Rok 2018 odstartovali Anders s Christianem 5. místem na 4* turnaji v Haagu. Po 9. místě na CEV Masters v Pelhřimově odletěli na 5* turnaj ve Fort Lauderdale. Ten se jim však příliš nepovedl a odvezli si 17. místo. Zlepšení zaznamenali na 4* turnajích v Dauhá a Xiamenu, kde brali 9. a 5. místo. Na dalším turnaji nestačili ve 3. zápase na dvojici Evandro/Andre a skončili 13. Výborný výsledek však zaznamenali hned na následujícím 4* turnaji v Itapemě, když prohráli až ve finále opět s domácími Evandrem/Andrem a vyhráli tak premiérovou společnou medaili na World Tour. Další 1* turnaj v Badenu absolvoval Anders po boku Bjarne Nikolai Huusa, Christian hrál s Andreas Takvamem. Dvojice Sørum/Takvam prohrála ve čtvrtfinále s domácí dvojicí Winter/Horl 1:2, Mol/Huus vybojovali 3. místo. Další turnaj světové série v Ostravě již hráli opět spolu. Na 4* turnaji však nevyhráli ve skupině ani jeden zápas a obsadili tak celkové 25. místo. Zlepšení zaznamenali v sousedním Polsku, kde na 4* ve Varšavě prohráli v osmifinále, což znamenalo 9. místo. Na dalším 4* turnaji v Espinhu došli o kolo dál a na jeden z vrcholů sezóny, major v Gstaadu, odlétali s 5. místem. Na 5* turnaji nenašli přemožitele a vyhráli tak poprvé v jejich kariéře turnaj světové série a po 20 letech pro Norsko. Na nadcházejícím Mistrovství Evropy, které hostilo několik měst v Nizozemsku, proto patřili mezi favority. V turnaji nezaznamenali jedinou porážku a stali se tak po juniorských titulech i mistry Evropy v plážovém volejbalu mezi muži. Výbornou formu si přivezli i na 5* turnaj ve Vídni, kde ztratili za celý turnaj pouze 1 set, vyhráli tak 3. turnaj v řadě a prodloužili svou neporazitelnost na 19 zápasů. Po turnaji se navíc stali světovými jedničkami. Dalším turnajem bylo World Tour Finals v Hamburku pro 10 nejlepších týmů. Zde narušil neporazitelnost Norů ve skupině po 22 zápasech holandský tým Brouwer/Meeuwsen. Ostatní zápasy však zvládli úspěšně a opět turnaj vyhráli. Poslední turnaj tohoto roku byl 4* Las Vegas. Mol se Sørumem ztratili za celý turnaj pouze 2 sety a opanovali tak 5. turnaj v řadě. Zakončili tak průlomovou sezónu jako světové jedničky. Po sezóně obdrželi ocenění za Šampiony tour 2018 a ještě několik individuálních ocenění. Anders Mol byl vyhlášen Nejlepším blokařem 2018, Nejlépe útočícím hráčem 2018, Hráčem roku 2018 a Hráčem s největším zlepšením 2018.

2019: 11 medailí z 13 turnajů[editovat | editovat zdroj]

Sezónu začali dvěma čtvrtfinálovými účasti na 4* podnicích v Haagu a Xiamenu. Od té doby už dominovali. Na dvě pátá místa navázali třemi tituly v řadě na 4* turnajích v Itapemě, Jinjiangu a Ostravě. O další turnajové vítězství je ve Varšavě připravili ve finále Brazilci Evandro/Bruno, když Nory přehráli ve 3 setech. Na svém premiérovém Světovém šampionátu nestačili v semifinále na domácí Rakušany, v boji o bronz však byli úšpěšní a získali tak svou první medaili z Mistrovství světa. Následujícím turnajům už ale zase vládla norská vlajka. Obhájili tituly na majoru v Gstaadu, na 4* turnaji v Tokiu a na majoru ve Vídni, čímž natáhli svou neporazitelnost na 19 zápasů v řadě. Na nadcházejícím Mistrovství Evropy obhájili titul mistrů Evropy z minulého roku, když v Moskvě zdolali ve finále domácí Rusy a za celý turnaj ztratili pouze 2 sety. Na domácí 1* turnaj v Oslu se rozdělili. Anders hrál po boku Nils Gunnar Ringøena, Christian s Andersovo bratrem Markusem Molem. Tyto dva páry se potkali ve finále turnaje, kde nakonec zvítězila dvojice Mol/Ringøen. Na následující turnaj, kterým bylo World Tour Finals v Římě, hráli již opět Anders s Christianem spolu. Skupinu bez potíží vyhráli a jejich cestu turnajem zastavili až v semifinále pozdější vítězové Krasilnikov/Stoyanovskyi z Ruska, čímž skončila vítězná série Norů trvající přesně 30 zápasů. Sezónu tak skončili Anders Mol s bilancí zápasů 46-5, Christian Sørum 45-6. Po sézoně obdrželi cenu Tým roku 2019, Anders poté ještě obhájil ocenění Nejlepší blokař, Nejlépe útočící hráč a Hráč roku, navíc získal ještě cenu pro Nejlepšího nahrávače 2019.

2020: Koronavirová pandemie a jediný turnaj[editovat | editovat zdroj]

V roce 2020 se kvůli koronavirové pandemii zrušili všechny světové turnaje, odložily se i Olympijské hry v Tokiu. Jediným turnajem bylo zářijové Mistrovství Evropy 2020 v lotyšské Jurmale. Zde Norové již podruhé obhájili titul mistrů Evropy a získali tak třetí evropský titul v řadě. Také se zúčastnili exhibičního turnaje King of The Court v Utrechtu.

2021: Zranění, turnaje v bublině a Olympijské zlato[editovat | editovat zdroj]

Během přípravy na sezónu 2021 si Anders Mol poranil kyčli, což zapříčinilo problémy v přípravě a vynechání prvního 4* turnaje v Dauhá. Na následující turnaje v mexickém Cancúnu se již vydali. V Mexiku byla pořádána série tří 4* turnajů, kdy během těchto turnajů byli hráči a trenéři pouze v bublině na hotelu a jeho prostorech. První světový turnaj po více než roce Norové ovládli a úspěšný návrat po zranění završili vítězstvím i ve druhém turnaji, když v obou finále přehráli katarské družstvo Younousse/Tijan. Z posledního turnaje v Mexiku se odhlásili. Na World Tour se vrátili na květnovém turnaji v Sochi, který se jim však příliš nepovedl a odvezli si 17. místo, tedy nejhorší výsledek za poslední 3 roky. Na dalším 4* podniku v Ostravě nestačili v osmifinále na nizozemský tým. Po 9. místě v Ostravě nezískali medaili ani na majoru v Gstaadu, kde brali 5. místo. Nezískat medaili na 3 turnajích po sobě se jim stalo naposled v roce 2018. Skvěle se ale připravili na Letní olympijské hry v Tokiu, kde i přes porážku ve skupině dokráčeli ke zlatu, když v play-off neztratili ani set a ve finále zdolali své velké rivaly z posledních let, ruský pár Krasilnikov/Stoyanovskyi. Zapsali se tak do historie plážového volejbalu jako nejmladší vítězové Olympijských her a získali historicky první medaili pro Norsko na Hrách v této disciplíně.


a později v roce 2017 vicemistry Evropy do 22 let. Nejlepšími výsledky těchto spolu hrajících bratranců byly 9. místo z 5hvězdičkového turnaje světové série v chorvatské Poreči a bronzová medaile z 2hvězdičkového turnaje konaného v portugalském Espinhu. V roce 2016 ovládl Anders Mol znovu evropský šampionát do 20 let v Atlantě, tentokrát však po boku Alexandra Soruma. Od konce roku 2016 tvoří Mol pár s Alexandrovým bratrem, Christianem Sørumem. Spolu skončili 9. na majoru v Klagenfurtu a stali se mistry Evropy do 22 let v řeckém městě Soluň. V roce 2017 se umístili na 9. místě na majoru v Gstaadu , zvítězili na CEV Masters v Lublani a vypadli ve čtvrtfinále evropského šampionátu v Jūrmale. Navíc vyhrál cenu pro nejlepšího Nováčka na tour. V následujícím roce 2018 skončilo duo Mol/Sørum 5. na 4hvězdičkovém turnaji v Den Haagu. Následovalo několik dalších výsledků v Top 10, včetně 5. místa v Sia-menu, 2. místa v Itapemě, 5. místa v Espinhu a vítězství na majoru v Gstaadu. V červenci vyhráli mistrovství Evropy v Nizozemsku. Také vyhráli další major ve Vídni a stali se světovými jedničkami, když nenašli přemožitele v 19 zápasech v řadě. Nakonec vyhráli i Finále světové tour konané v Hamburku a získali tak čtvrté zlato v řadě.

Volejbalová kariéra[editovat | editovat zdroj]

Anders Mol také hrál šestkový volejbal a v roce 2016 byl součástí Norského národního týmu mužů do 20 let. V sezóně 2016/17 se stal vicemistrem Belgie a také si zahrál v Lize mistrů.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Celá Molova rodina se věnuje volejbalu/plážovému volejbalu.

Jeho spoluhráčem je Christian Sandlie Sørum, který je zároveň rodinným přítelem. Trenéry jsou Molovi rodiče Kåre a Merita Mol a Mathiasův otec Jetmund.

Beachvolley Vikings[editovat | editovat zdroj]

Tato celá norská skupina si říká Beachvolley Vikings. Pod touto přezdívkou je lze najít na sociálních sítích jako je Facebook, Instagram nebo Youtube, kde přibližují svět plážových volejbalistů.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]