Anchiornis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxAnchiornis
Stratigrafický výskyt: Svrchní jura
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzhledu anchiornise
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Infrařád tetanurae
Čeleď Archaeopterygidae
Rod Anchiornis
Binomické jméno
Anchiornis huxleyi
Xu et al., 2009
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anchiornis ("téměř pták") byl rodem velmi malého teropodního dinosaura, žijícího zřejmě v období křídy na území dnešní severozápadní Číny. Dříve byl považován za troodontida, v současnosti je řazen spíše mezi archeopterygidy. Jeho objev představuje významný příspěvek k pochopení evoluce opeřených maniraptorů a prvních ptáků. Typový exemplář byl popsán čínským paleontologem Xu Xingem v listopadu roku 2008, oficiálně však vychází až počátkem roku 2009. Objevená kostra je poměrně kompletní, postrádá jen lebku, část ocasu a pravou přední končetinu. Přestože byly vědecky popsány jen tři exempláře, v čínských sbírkách jich je mnohem více. Jen v roce 2010 mělo toto číslo činit kolem 255 jedinců.

Zajímavým aspektem tohoto dinosaura byla zejména jeho malá velikost. Jeho délka činila pouhých 34 centimetrů a hmotnost je odhadována na 110 gramů, jde tedy o jednoho z nejmenších známých neptačích dinosaurů vůbec. Poměrně dlouhé přední končetiny (80% délky zadních) a karbonizované otisky peří nasvědčují schopnosti klouzavého letu (délka opeření trupu se pohybuje kolem 20 mm). Kladistická analýza řadí rod Anchiornis jako bazálního zástupce skupiny Avialae a sesterský taxon k ptákům.

Studie ze září roku 2009 přisuzuje tomuto taxonu pozici nejstaršího známého opeřeného dinosaura.[1]

Barva[editovat | editovat zdroj]

V únoru roku 2010 vědci oznámili, že chemickými metodami a mikroskopickým pozorováním byla odhalena barva původního pernatého pokryvu. Ta byla převážně černá, s bílými proužky a červenou korunkou na hlavě. Poprvé v historii tak možná známe kompletní barvu neptačího dinosaura (podobný objev se týká také rodu Sinosauropteryx).[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://archosaurmusings.wordpress.com/2009/09/25/anchiornis-again/
  2. http://news.nationalgeographic.com/news/2010/01/100127-dinosaurs-color-feathers-science/o/

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Xu, X., Zhao, Q., Norell, M., Sullivan, C., Hone, D., Erickson, G., Wang, X., Han, F. and Guo, Y. (2009). "A new feathered maniraptoran dinosaur fossil that fills a morphological gap in avian origin." Chinese Science Bulletin, 15. listopadu 2008.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]