Anchiornis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Anchiornis
Stratigrafický výskyt: Svrchní jura

alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzhledu anchiornise
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Theropoda
Infrařád: tetanurae
Čeleď: Archaeopterygidae
Rod: Anchiornis
Binomické jméno
Anchiornis huxleyi
Xu et al., 2009
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anchiornis ("téměř pták") byl rodem velmi malého teropodního dinosaura, žijícího zřejmě v období křídy na území dnešní severozápadní Číny. Dříve byl považován za troodontida, v současnosti je řazen spíše mezi archeopterygidy. Jeho objev představuje významný příspěvek k pochopení evoluce opeřených maniraptorů a prvních ptáků. Typový exemplář byl popsán čínským paleontologem Xu Xingem v listopadu roku 2008, oficiálně však vychází až počátkem roku 2009. Objevená kostra je poměrně kompletní, postrádá jen lebku, část ocasu a pravou přední končetinu. Přestože byly vědecky popsány jen tři exempláře, v čínských sbírkách jich je mnohem více. Jen v roce 2010 mělo toto číslo činit kolem 255 jedinců.

Zajímavým aspektem tohoto dinosaura byla zejména jeho malá velikost. Jeho délka činila pouhých 34 centimetrů a hmotnost je odhadována na 110 gramů, jde tedy o jednoho z nejmenších známých neptačích dinosaurů vůbec. Poměrně dlouhé přední končetiny (80% délky zadních) a karbonizované otisky peří nasvědčují schopnosti klouzavého letu (délka opeření trupu se pohybuje kolem 20 mm). Kladistická analýza řadí rod Anchiornis jako bazálního zástupce skupiny Avialae a sesterský taxon k ptákům.

Studie ze září roku 2009 přisuzuje tomuto taxonu pozici nejstaršího známého opeřeného dinosaura.[1]

Barva[editovat | editovat zdroj]

V únoru roku 2010 vědci oznámili, že chemickými metodami a mikroskopickým pozorováním byla odhalena barva původního pernatého pokryvu. Ta byla převážně černá, s bílými proužky a červenou korunkou na hlavě. Poprvé v historii tak možná známe kompletní barvu neptačího dinosaura (podobný objev se týká také rodu Sinosauropteryx).[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://archosaurmusings.wordpress.com/2009/09/25/anchiornis-again/
  2. http://news.nationalgeographic.com/news/2010/01/100127-dinosaurs-color-feathers-science/o/

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Xu, X., Zhao, Q., Norell, M., Sullivan, C., Hone, D., Erickson, G., Wang, X., Han, F. and Guo, Y. (2009). "A new feathered maniraptoran dinosaur fossil that fills a morphological gap in avian origin." Chinese Science Bulletin, 15. listopadu 2008.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]