Anastasija Baburovová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Anastasia Baburová
Narození30. listopadu 1983
Sevastopol, Ukrajina
Sovětský svazSovětský svaz Sovětský svaz
Úmrtí19. ledna 2009 (ve věku 25 let)
Moskva
RuskoRusko Rusko
Příčina úmrtístřelná rána
Místo pohřbeníSevastopol
Alma materFakulta žurnalistiky Lomonosovovy univerzity
Povolánínovinářka a aktivistka
ChoťAlexander Frolov (2003–2007)
RodičeEduard Baburov
Larisa Baburovová
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Anastasia Baburovová (rusky Анастасия Эдуардовна Бабурова, Anastasija Eduardovna Baburova; 30. listopadu 1983 Sevastopol19. ledna 2009 Moskva) byla novinářka píšící pro noviny Novaja gazeta a studentka žurnalistiky na Moskevské státní univerzitě.

Byla členkou Autonomní Akce a prošetřovala aktivity neonacistických skupin. Byla zastřelena společně s právníkem v oblasti lidských práv Stanislavem Markelovem, který byl hlavním cílem vraha.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Anastasija Baburovová byla jediné dítě svých rodičů, Eduarda Fjodoroviče Baburova a Larisy Ivanovny Baburovové. Oba pracovali jako profesoři na Sevastopolské národní technické univerzitě.

V roce 2000 začala studovat na Fakultě managementu černomořské pobočky Moskevské státní univerzity v Sevastopolu. Společně se svou matkou se stala ruskou občankou v roce 2000. O rok později odjela do Moskvy a stala se studentkou mezinárodního práva na Moskevském státním institutu mezinárodních vztahů. V roce 2003 se vdala za studenta žurnalistiky, Alexandra Frolova, kterého poznala roku 2000 během svého studia v Sevastopolu. V roce 2004 se Baburovová stala studentkou na Moskevské státní univerzitě. Během studia také psala pro různé moskevské noviny. V létě 2007 se Baburovová a Frolov rozvedli.

Na začátku října 2008 vyšetřovala jako nezávislá novinářka případy ruských neonacistických skupin pro noviny Novaja Gazeta.

Politická aktivita[editovat | editovat zdroj]

Baburovová byla aktivní členkou anarchisticko-environmentálního hnutí. Podílela se na aktivitách ekologických kempů a sociálních fór, včetně Pátého Evropského Sociálního Fóra v Malmö roku 2008, které bylo organizované festivalem Antikapitalismus 2008. Festival byl mimo jiné také zapojený do antifašistických aktivit.

V červenci 2008 se účastnila demonstrace proti pokácení Chimkinského lesa. Kvůli jejímu zapojení do jiného protestu byla zadržena a nucena strávit noc ve vězení.

Smrt a její vyšetřování[editovat | editovat zdroj]

Baburovová se stala od roku 2000 již čtvrtou zavražděnou novinářkou deníku Novaja gazeta. Nejprve bylo hlášeno jen zranění Baburovové při pokusu o zneškodnění Markelova vraha. Nicméně později vyšlo najevo, že Baburovová byla zastřelena ranou do týla. Zemřela o několik hodin po útoku v Moskevské nemocnici. Byla pohřbena 26. listopadu 2009 na centrálním městském hřbitově v rodném Sevastopolu.

V listopadu 2009 se díky odposlechu podařilo usvědčit členy radikální neonacistické skupiny, a to Nikitu Tichonova a Jevgeniji Chasisovou, z dvojnásobné vraždy. Motivem vraždy byla pomsta za Markelovu právnickou činnost, která se nehodila neonacistům. V květnu 2011 dostal Tichonov doživotní trest a jeho přítelkyně Chasisová byla jako spoluviník odsouzená na 18 let vězení.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anastasia Baburova na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]