Anarchistická federace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anarchistická federace
Právní formaspolek
Oficiální webwww.afed.cz
E-mailafed@afed.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anarchistická federace (AF, dříve[kdy?] ČSAF) je federací místních anarchistických skupin a jednotlivců v České a Slovenské republice. AF byla založena v létě 1995 ještě jako Česká anarchistická federace (ČAF) okruhem přispěvatelů dvou anarchistických periodik, Autonomie a Svobodná mysl.[1] Hlavní náplní činnosti organizace je propagace anarchismu a boj proti kapitalismu. AF je členskou sekcí Internacionály anarchistických federací.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nálepka ČSAF před volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v roce 2010 na odpadkovém koši s nápisem: „VOLEBNÍ URNA. Kdyby volby mohly něco změnit, už dávno by je zakázali!“

AF volně navazuje na dřívější Českou anarchistickou federaci, jež působila v letech 1904-14 a do níž se významně zapojila literární generace buřičů. Při svém vzniku byla ČAF po roce 1989 první skutečně fungující anarchistická organizace v Čechách.

V roce 1997 s přibráním slovenských členů proběhla změna názvu a po neshodách mezi názorovými skupinami se z ČSAF vyčleňuje skupina, která poté zakládá Federaci sociálních anarchistů (FSA). Ta svoji činnost zaměřovala na anarchosyndikalismus.

Mezi tehdejší projekty federace patřil projekt libertinského domu (tj. svobodného prostoru) Pueblo 2000 a kampaň proti rušení železničních tratí a za ekologickou dopravu. Zatímco první dopadl fiaskem, druhý jmenovaný si vydobyl značný ohlas protestními jízdami. V roce 2000 se ČSAF spolupodílela na Iniciativě proti ekonomické globalizaci (INPEG) při kongresu MMF a SB v Praze. Další protestní akce patřily proti zasedání NATO, vstupu do EU a válkám v Afghánistánu a Iráku.

Na konci roku 2014 se organizace přejmenovala z ČSAF na AF (Anarchistická Federace).[2]

AF již organizovala nespočet antifašistických demonstrací, street parties, demonstrací na podporu squatů a tradičních prvomájových akcí.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Anarchistická federace má vlastní nakladatelství, které vydává například nástěnné noviny A3, časopis Existence, různé brožury a další publikace[3]. Nakladatelství AF se každoročně účastní pražského Anarchistického festivalu knihy[4].

Anarchistická federace také provozuje pravidelně aktualizované internetové stránky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BASTL, Martin. Anarchismus v České republice [online]. Středoevropské politické studie, 2000 [cit. 2009-04-03]. Dostupné online. (česky) 
  2. Činnost Anarchistické federace v roce 2014
  3. O nakladatelství, na jeho oficiálních stránkách. nakladatelstvi.afed.cz [online]. [cit. 2015-03-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-05. 
  4. Anarchistický festival knihy 2018. anarchistbookfair.cz [online]. [cit. 2018-11-26]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]