Analogový obvod

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Analogová síť)
Skočit na: Navigace, Hledání
Příklad analogových obvodů, konkrétně audio zesilovače

Analogový obvod je elektronický obvod, který pracuje s analogovým (spojitým) proměnným signálem, na rozdíl od digitálního obvodu, kde signál je obvykle jen ve dvou různých úrovní. Termín "analogový" popisuje poměr mezi signálem a napětí nebo proudu, který představuje signál. Slovo je odvozeno z řeckého slova ανάλογος, analogos („úměrný“).[1]

Analogový signál[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Analogový signál.

Analogový signál je dán spojitou (nebo po částech spojitou) funkcí spojitého času. Tím se liší od signálu diskrétního, který je dán funkcí definovanou pouze v diskrétních časových okamžicích (a tvoří tak posloupnosti funkčních hodnot). Analogové signály můžeme rozdělovat podle média, kterým jsou přenášeny. Mluvíme tak například o akustických signálech, elektrických signálech, optických signálech apod. Z důvodu zpracování signálu výpočetními prostředky provádíme tzv. digitalizaci spojitých signálů. Důvody digitalizace nejsou pouze ekonomické (levnější zpracování a přenos dat), neboť s digitálním signálem můžeme zacházet tak, jak s analogovým není možné.

Analogové vs digitální obvody[editovat | editovat zdroj]

Protože informace jsou kódovány jinak v analogové a digitální síti, způsob jejich zpracování je také odlišný. Všechny operace, které lze provádět v analogové síti, jako např. zesílení, filtrování atd., mohou být aplikovány i v digitální síti. Každý digitální okruh je také analogový obvod, a tak veškeré procesy a chování lze vyvodit z pravidel analogových obvodů.

První elektrická zařízení, která byla vynalezena a sériově vyráběna, byla analogového typu. Díky využití mikroelektroniky se snížily výdaje na digitální technologii, které tak předčily analog. Staly se tedy nákladově efektivnější např. v oblasti human-computer interaction.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Analogue electronics na anglické Wikipedii.

  1. Concise Oxford dictionary. 10. vyd. [s.l.] : Oxford University Press Inc., 1999. ISBN 0198602871. (anglicky)