Anacharsis ze Skythie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Anacharsis ze Skythie
Anacharsis.jpg
Narození 7. století př. n. l.
Scythia
Úmrtí 6. století př. n. l.
Hylaia
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anacharsis ze Skythie, řecky ’Aναχαρσις, byla polomýtická postava ze 6. století př. n. l., filozof, někdy přiřazován k tzv. Sedmi mudrcům.

Většina informací o Anacharsisovi pochází od Hérodota. Ten o něm vypráví příběh ukazující "moudrého barbara", který se zřekne barbarství ve prospěch pokrokového řeckého náboženství. Uvádí o něm, že pocházel ze skytského královského rodu. Z touhy po vzdělání se vydal do Řecka a přijal zde řeckou kulturu. Když ji chtěl zavést u Skytů, byl zabit svým bratrem, králem Saulinem.

Ottův slovník naučný o něm uváděl: "Pocházel dle pověsti ze Skythie jsa syn Gnurův a bratr skythského krále Kaduidy. Matka jeho však byla Hellénka. Za mládí již jazyku řeckému se naučiv, odešel do Athén, kde jsa důvěrným svazkem přátelským spojen se Solónem, osvojil si úplně vzdělanost řeckou. Jaké vážnosti v Athénách se těšil, toho důkazem jest, že zasvěcen byl do tajemství eleusinských, ač byl cizinec. Teprve po smrti Solónově vrátil se do vlasti své a snažil se tam zaváděti vzdělanost řeckou. Tu však narážel na tuhý odpor svých krajanův a z řevnivosti, že cizí zavádí mrav, od vlastního bratra při lovu byl zastřelen. Připisovány jsou mu básně, v nichž vybízel spoluobčany své k životu střídmému, prostému a mravnému. Již za starověku kolovalo množství Anacharsiových průpovědí a vtipných výroků, směřujících zvláště proti opilosti a zhýralému přepychu." [1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://leccos.com/index.php/clanky/anacharsis

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]