An Unearthly Child

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

An Unearthly Child (v překladu Mimozemské dítě, také nazývané 100,000 BC) je první epizoda britského sci-fi televizní seriálu Pán času (Doctor Who). Poprvé byla vysílána na BBC TV rozdělená na čtyři části, které se vysílaly od 23. listopadu do 14. prosince 1963. Epizoda byla napsaná australským spisovatelem Anthonym Coburnem, v hlavních rolích s Williamem Hartnellem jako Prvním Doktorem a původními společníky, Carole Ann Ford (Doktorova vnučka Susan Foreman), Jacqueline Hill (Barbara Wright) a William Russell (Ian Chesterton). První díl začal tím, že Ian a Barbara objevili Doktorovu vesmírnou loď TARDIS na vrakovišti v tehdejším Londýně. Zbývající epizody se odehrávají v pravěku mezi neandrtálci, kteří bojují o oheň.

První díl byl zaznamenán v září 1963 černobíle na videopásce. Nicméně, vzhledem k několika technických a výkonným chybám první nahrávky, režisér Sydney Newman a producentka Verity Lambert se rozhodli epizodu nahrát znovu. Na novém natáčení v říjnu byly provedeny jemné změny v charakteristice Doktora.

Vysílání první epizody Doctora Who bylo ve stínu atentátu na Johna F. Kennedyho, jenž se udál předchozí den. Přesto však epizody přilákaly okolo 6 miliónů diváků.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku An Unearthly Child na anglické Wikipedii.