Ampelosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxAmpelosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 72 až 66 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce ampelosaura
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaplazi (Sauropsida)
Nadřáddinosauři (Dinosauria)
Řádplazopánví (Saurischia)
PodřádSauropodomorpha
InfrařádSauropoda
ČeleďSaltasauridae
PodčeleďLirainosaurinae
RodAmpelosaurus
Binomické jméno
Ampelosaurus atacis
Le Loeuff, 1995
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ampelosaurus („vinný ještěr“, protože fosilie byly objeveny na území vinice) byl rod sauropodního dinosaura, žijícího v období pozdní křídy (maastricht, asi před 72 až 66 miliony let) na území dnešní Francie.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Patřil možná do čeledi Titanosauridae či kladu Lithostrotia a byl vybaven pro sauropoda neobvyklým tělním pancířem z osteodermů. Zkameněliny ampelosaura byly poprvé objeveny roku 1989. Dosahoval střední velikosti, délka činila kolem 15 až 16 metrů a hmotnost asi 8 až 10 tun.[1][2] Objevitelem tohoto dinosaura je francouzský paleontolog Jean Le Loeuff.

V roce 2013 byla za pomoci počítačové tomografie prozkoumána mozkovna tohoto sauropoda, a to včetně stavby šišinky, polokruhovitých kanálků v labyrintu vnitřního ucha a dalších částí mozku.[3]

Systematické zařazení[editovat | editovat zdroj]

V roce 2018 byla publikována odborná práce, která řadí ampelosaura spolu s rody Lirainosaurus a Atsinganosaurus do společné, nově stanovené podčeledi Lirainosaurinae.[4] V roce 2020 se k nim přidal další francouzský sauropod rodu Garrigatitan.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Le Loeuff, J. (1995). Ampelosaurus atacis (nov. gen., nov. sp.), un nouveau Titanosauridae (Dinosauria, Sauropoda) du Crétacé supérieur de la Haute Vallée de l’Aude (France). Comptes Rendus de l’Academie des Sciences Paris (series IIa). 321: 693-699.
  • Le Loeuff, J. (2005). Osteology of Ampelosaurus atacis (Titanosauria) from Southern France. In: Tidwell, V. & Carpenter, K. (Eds.). Thunder-Lizards: The Sauropodomorph Dinosaurs. Bloomington: Indiana University Press. Pp. 115–137.

Česká literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]